İbadetin İlkeleri ve Kapsamı Hakkında Bilgi

İbadetin İlkeleri ve Kapsamı Hakkında Bilgi,İbadetin İlkeleri ve Kapsamı,İbadetin İlkeleri ve Kapsamı Nedir,İbadetin İlkeleri ve Kapsamı

İbadetin İlkeleri ve Kapsamı Hakkında Bilgi

İnsan, Allah’ın verdiği nimetler karşısında teşekkürünü ibadetlerle ifade eder. İnsan ibadet ederken bazı ilkelere dikkat etmesi gerekir. Bunlardan biri ibadetlerini isteyerek yapmasıdır. İstemeyerek veya başkasının zoruyla yapılan ibadet, hoş görülmemiştir. Her insan kendi iradesiyle isteyerek ibadetlerini yapmalıdır. İbadet etmemizi bizi yoktan var eden Rabb’imiz istemektedir. Onun isteğini yapmak bizleri mutlu eder. Kur’an’da namaza isteksiz bir şekilde üşene üşene kalkmak yerilmişti. (Nisa suresi 142. ayte.)

İnsan , ibadetlerini Allah’ın huzuruna çıkmanın heyecanı ve onun kendini muhatap almasının sevinciyle yapmalıdır. Başka bir

ifadeyle insan ibadetlerini samimi bir şekilde içtenlikle yapmalıdır. Yüce ALLAH, Kur’an’da ”(Ey Resulüm… sen dini Allah’a has kılarak ihlasla, samimi bir şekilde) kulluk et.” (Zümer suresi 2.ayet.) buyurarak ihlasın önemine dikkat çekmiştir. İnsan, ibadetlerini Allah rızası için yapmalı ve karşılığını ondan beklemelidir. Başka birinin hoşuna gitsin diye veya maddi bir çıkar beklentisi ile yapılan ibadetler hoş karşılanmaz, Kur’an’da bu konuyla ilgili olarak şöyle buyrulur; ”Namazı önemsemeden gösteriş yapmak için kılanlara yazıklar olsun” (Maun suresi 4-6. ayetler.) Peygamberimiz bir hadisinde ” Ameller niyetlere göredir.” buyurarak insanın ibadetlerindeki niyetinin önemine dikkat çekmiştir.

Allah, insanı yapabiliceği ibadetlerden sorumlu tutmuş, güç yetiremeyeceklerinden sorumlu tutmamıştır. İnsana, hasta olduğunda, yolculuğa çıktığında ibadetler konusunda bazı kolaylıklar tanınmıştır. Mesela yolcuya cuma namazı ve oruç farz değildir. Yolcu olan insan farz namazlarını kısaltabilir. Bu konuyla ilgili Kur’an’da şöylee buyruluyor; ”Allah kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez.” (Bakara suresi 286.ayet.)

İbadetler insanın dünyada ve ahirette mutluluğunu temin eder. Dünyada en güzel, temiz ve seçkin şeylerden faydalanmak isteyen insan vahyin ışığında hareket eder. Madden ve manen rahat eder. İnsan, helal olan işleri yaparak haramlardan kaçınarak huzurlu ve rahat olur. İbadetlerle insan fani hayatını ebedileştirir.

ibadetin ilkeleri
İbadetin İlkeleri ve Kapsamı Hakkında Bilgi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir