Hz. Muhammedin Doğumu Çocukluğu Ve Gençliği

Hz. Muhammedin Doğumu Çocukluğu Ve Gençliği,Hz. Muhammedin Doğumu Çocukluğu Ve Gençliği Hakkında Genel Bilgiler

Hz. Muhammedin Doğumu Çocukluğu Ve Gençliği

Hz. Muhammed 20 Nisan 571 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. Babası Abdullah, annesi Amine’dir. Annesi ve babası Mekke’nin ileri gelen kabilelerinden olan Kreyş kabilesine mensuptu. Babası daha Peygamberimiz doğmadan önce vefat etti. Hz. Muhammed babasının vefatından iki ay sonra doğdu. Dedesi Abdulmuttalip kurbanlar keserek ziyafetler verdi. Torununa ”Çok Övülen” manasına gelen ”Muhammed” adını koydu.

Mekke halkı adetleri gereği yeni doğan çocuklarını sağlıklı yetişmesi için havası serin olan bölgede yaşayan ailelere, sütannelere verirlerdi. Peygamberimizin annesi Amine de bu geleneğe uyarak Peygamberimizi Halime adlı bir sütanneye verdi. Peygamberimizin Şeyma adında bir de süt kardeşi vardı. Halime’nin ailesi geçim sıkıntısı çekiyordu. Hz. Muhammed bu aileye mutluluk ve bereket getirdi. Hz. Muhammed Halime’nin yanında dört yıl kaldı.

Hz. Muhammed altı yaşına kadar annesinin yanında kaldı. Amine oğlu Muhammed’le eşi, Abdullah’ın Medine’deki mezarını ziyaretten dönerken yolda vefat etti. Peygamberimiz dedesi Abdülmuttalip’in yanında kalmaya başladı. Dedesi onu çok seviyordu. Onu gittiği yerlere, katıldığı toplantılara beraberinde götürüyordu. Peygamberimiz sekiz yaşına kadar dedesinin yanında kaldı. Hz. Muhammed sekiz yaşında iken dedesi vefat etti. Dedesi Abdulmuttalip çok sevdiği torununu vefat etmeden önce, oğlu Ebu Talip’e emanet etti. Bundan sonra Peygamberimiz, amcası Ebu Talip’in yanında kaldı. Hz. Muhammed Ebu Talip’in yanında iken aileye ekonomik olarak destek olmak amacıyla Mekkelilerin koyunlarını otlattı.

Ebu Talip Mekkelilerin çoğunluğu gibi ticaretle uğraşıyordu. Bu nedenle zaman zaman Mekke dışına çıkardı. Peygamberimiz de Ebu Talip’le ticaret yolculuğuna katılıyordu. Bu yolculuklarda Peygamberimiz, hem ticareti öğrenmiş hem de bölgeyi tanıma imkanı bulmuştu. Ticaret hayatında dürüstlüğü, güvenirliği ve başarısıyla tanınan Hz. Muhammed çevredekilerin takdirini kazandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir