Hücrenin Temel Özellikleri ve İşlevleri

Hücrenin Temel Özellikleri Nelerdir?, Hücrenin Genel Özellikleri Nelerdir?, Hücrenin En Önemli Özellikleri Nelerdir?, Hücrenin Temel Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?, Hücrenin Temel Görevleri Hakkında Bilgi, Hücrenin Temel Görevleri Hakkında Kısa Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Hücrenin Temel Özellikleri ve İşlevleri Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar

HÜCRE’NİN TEMEL ÖZELLİKLERİ VE İŞLEVLERİ

Tüm canlılar hücrelerden oluşmuştur ve canlıların çoğu hayata bir hücre ile başlar. Bu hücre tekrar tekrar bölünerek genellikle milyarlarca hücre içeren bir canlıyı oluşturur. Canlılığın gelişiminin başlangıcında oluşan hücreler birbirine benzer. Ancak daha sonraki aşamalarda hücreler değişimler geçirir ve hem yapıları hem de işleyişleri bakımından farklılaşır. Hücreler bu şekilde belirli görevleri gerçekleştirmek için özelleşir. Örneğin oksijen taşıma, sindirim enzimleri üretme, dış ortamdaki değişimleri algılama gibi görevleri yerine getirmelerini sağlayacak özellikler kazanırlar. Bir canlıdaki hücreler bu şekilde farklı özellikler kazansa da bazı ortak özellikler taşır. Sadece bir canlıyı oluşturan hücreler değil tüm hücrelerin paylaştıkları bazı ortak özellikler vardır.

Tüm hücreler iç  ortamlarını bulundukları dış ortamdan ayıran bir bariyerle çevrilidir. Hücre zarı olarak adlandırılan bu bariyer lipit, protein ve karbondidrat moleküllerinden oluşmuştur.

Bütün hücrelerin enerji üretimi, biyolojik moleküllerin sentezlenmesi gibi hayatsal faaliyetlerinin gerçekleştiği bir iç ortamları vardır. Sitoplazma adı verilen bir iç ortam, çözünmüş halde çeşitli maddeler barındıran bir sıvı ve farklı görevler için özelleşmiş yapıları olan organelleri kapsar. Sıvı ortamın içeriği, organellerin yapısı ve çeşidi hücreden hücreye farklılık gösterir.

Tüm hücreler kalıtsal bilgiyi taşıyan DNA‘nın bulunduğu genellikle merkezi bir bölgeye sahiptir. Hücreler kalıtım maddesinin (DNA’nın) bulunduğu bu bölgenin zarla çevrili olup olmamasına göre ikiye ayrılır.

hücre11
Hücrenin Temel Özellikleri ve İşlevleri

♦ Kalıtım maddesi zarla çevrili olmayan hücreler prokaryot hücre bu hücre yapısına sahip canlı prokaryot olarak adlandırılır. Prokaryot hücrelerde kalıtım maddesinin bulunduğu bölgeye nükleer alan (Çekirdek Alanı) adı verilir.

♦ Kalıtım maddesi zarla çevrili olan hücreler ökaryot hücre bu hücre yapısına sahip canlı ökaryot canlı olarak adlandırılır. Ökaryot hücrelerde zarla çevrili kalıtım maddesinin oluşturduğu yapıya çekirdek adı verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir