Hücre Duvarı Kısaca Nedir? Görevleri Nelerdir?

Hücre Duvarı Nedir? Ne İşe Yarar?, Hücre Duvarı Hakkında Kısa Bilgi, Hücre Duvarının En Önemli Görevleri Nelerdir?, Hücre Duvarı Kısaca, Hücre Duvarı İle İlgili Bilgi, Hücre Duvarı Ne İş Yapar?, Hücre Duvarı Hakkında Bilgi, Hücre Duvarının Temel Görevleri, Hücre Duvarının Genel Görevleri, Hücre Duvarı Hangi Canlılarda Bulunur?, Hücre Duvarı Hangi Canlılarda Bulunmaz?, Hücre Duvarı Hangi Canlılarda Vardır?, Hücre Duvarı Hangi Canlılarda Yoktur?, Hücre Duvarının Yapısı ve Özellikleri

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Hücre Duvarı ve Görevleri Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

HÜCRE DUVARI NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Bitki hücrelerinde hücre zarını dıştan çevreleyen yapı hücre duvarıdır. Hücre duvarı hücreye destek sağlar. İçi sıvı dolu ve büyük olan merkezi kofulun oluşturduğu basınca karşı direnç kazandırır. Hücreyi hastalık yapıcı bakteri ve mantarlara karşı korur.

Bitki hücre duvarları selüloz liflerden oluşur. Selüloz, glikoz moleküllerinin birleşmesi ile oluşmuş karbonhidratlardır.

Bitki hücreleri ilk oluştuğunda hücre duvarları nispeten yumuşak ve esnektir. Hücre büyüyüp olgunlaştıkça bu duvarda daha fazla selüloz birikir. Hücre duvarı genişler, daha kalın ve sert bir yapı halini alır. Odunsu bitkilerde hücre duvarında sert ve dayanıklı bir madde olan lignin de birikir. Milyarlarca hücrenin sağladığı destek sayesinde ağaçların boyları yüzlerce metreyi bulabilir. İnsanlar ağaçları ev ve mobilya yapımında, kağıt üretiminde kullanırlar. Pamuk, keten, bambu gibi diğer bir çok bitkinin yapısındaki selüloz da başta tekstil sanayinde kumaş üretiminnde kullanılır.

Birbirine komşu bitki hücreleri orta lamel adı verilen jel benzeri bir madde ile bir arada tutulur. Orta lamelin yapısını oluşturan pektin adı verilen polisakkarit bazı bitkilerden ayrıştırılarak reçel ve jöle gibi besinlerde kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Komşu hücreler arasında hücre duvarında plasmodesmata adı verilen mikroskobik boyutlu geçitler bulunur. Bu geçitlerde hücreleri birbirine bağlayan sitoplazma uzantıları yer alır. Plasmodesmata iyonların ve küçük moleküllerin bir hücreden diğerine doğrudan geçmesine olanak tanır.

hücre duvarı
Hücre Duvarı Kısaca Nedir? Görevleri Nelerdir?

Mantar, alg ve bakterilerde de hücre duvarı vardır. Bu canlıların hücre duvarlarını oluşturan temel madde de karbonhidratlardır. Mantarların hücre duvarında kitin  adı verilen azotlu bir polisakkarit bulunur. Alglerin hücre duvarını oluşturan yapılar farklılık gösterir. Örneğin alglerin bir grubu olan diatomlarda hücre duvarı pektin ve silisyumdan oluşur. Bakterilerin hücre duvarında ise polisakkarit ve proteinden oluşmuş peptidoglikan bulunur. Hayvan hücrelerinde hücre duvarı bulunmaz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir