Hristiyanlık Dini Hakkında Kısa Bilgi

Hristiyanlık Dini Hakkında Bilgiler, Hristiyanlık Dini Hakkında Bilgi, Hristiyanlık Hakkında Bilgi, Hristiyanlık Dininin Peygamberi Kimdir?,Hristiyanlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler, Hristiyanlık Kısaca Nedir?, Hristiyanlık Nasıl Bir Dindir?, Hristiyanlık Kısa Bilgi, Hristiyanlık Kısaca, Hristiyanlık Özet Bilgi, Hristiyanlık İle İlgili Yazı, Hristiyanlık Dini Ne zaman Gönderildir?, Hristiyanlık Dinine Nasıl Girilir?, Hristiyanlıkta yeni doğan çocuk neden vaftiz edilir?, Hristiyanlık ta Kaç Mezhep Vardır?

Hristiyanlık Dini Hakkında Kısa Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Hristiyanlık Dini Hakkında Önemli Bilgiler Paylaşıyoruz. İyi Okumalar…

HRİSTİYANLIK HAKKINDA BİLGİ

Hristiyanlık, günümüzde mensubu en çok olan ilahi kaynaklı dindir.  Peygamberi Hz. İsa‘dır. Allah, hak ve hakikatten uzaklaşan İsrailoğullarını doğru yola çağırmak için Hz. İsa’yı göndermiştir. Hz. İsa yaklaşık 2000 yıl önce Filistin civarında yaşamıştır. Hristiyan kelimesi ilk defa MS. 40 yıllarında Antakya’da kullanılmıştır. Hristiyanlık Hz. İsa’nın köyüne izafeten ”Nasranilik” veya Hz. İsa’ya dayandırılarak ”İsevilik” diye de adlandırılır. Kutsal kitapları YeniAhid denilen İncil‘dir. Hristiyanlar bunun yanı sıra Tevrat‘ı ve Zebur‘u da kutsal kitap olarak kabul ederler. İncil, ”Müjde” anlamına gelmektedir. İncil’in Hz. İsa’ya nasıl indirildiği konusunda elimizde bir bilgi yoktur.

Hz. İsa’nın getirdiği temel öğreti Tevhid inancına dayanmaktaydı. Fakat zamanla Hz. İsa’nın tanrının oğlu olduğu fikri yaygınlaşmış ve Teslis (Üçleme) inancı inanç esası haline gelmiştir. Kudüs ve ülkemizde bulunan Meryem Ana KilisesiSümela Manastırı Hristiyanlar tarafından önemli sayılan ziyaret mekanlarıdır. Hristiyanlar Hz. İsa’nın tekrar dünyaya geleceğine inanırlar. Onlara göre dine girmenin yolu  vaftiz olmaktan geçer. Hz Adem‘in işlediği ilk günah dolayısıyla her doğan çocuğun günahkar olduğuna inanırlar. Tanrı bu günahın af edilebilmesi için Hz. İsa’yı göndermiş ve onun çarmığa gerilmesine izin vermiştir. Böylece bu günah için af yolu açılmıştır. İnsanların bu günahtan kurtulabilmeleri için vaftiz olmaları şarttır. Bir Hristiyanın günahlarının af edilebilmesi için bunları papaza anlatarak günah çıkarması gerekmektedir.

Hristiyan olmak için belli bir ırka mensup olmak gerekmemektedir. Bu yüzden Hristiyanlar dinlerini diğer insanlara ulaştırmaya çalışmaktadırlar. Bir çok ülkede bu amaçla kurulmuş örgütler vardır. Hristiyanlıkta mezhepler çok önemlidir. Mezhepler Katoliklik, Monofzit Angilikan Kilisesi, Protestanlık, Ortodoksluk.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir