Havale Nedir? İnternetten Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? İnternetten Havale Nasıl Yapılır?,Havale Nedir?, İnternetten Havale Nasıl Yapılır?,Havale Ne Demektir,Havale Nasıl Yapılır

Havale Nedir? İnternetten Havale Nasıl Yapılır?

En sık para gönderme seçeneklerinden birisi olan havale aynı banka üzerinde yer alan iki hesap tan birinin diğerine göndermiş olduğu para transferine havale denir. Havale işlemi EFT ile çok karıştırılmaktadır. EFT; Farklı bankalar arasında hesaptan hesaba yapılan para transferidir.

Havale Nasıl Yapılır?

günümüzde havale genelde bankaların internet şubesinden, mobil uygulamalarından ve havale işleminin yapılacağı bankanın Atm’lerinden yapılmaktadır. Bankalarıın havale koşulları farklılık gösterebilir. Havale iki türde yapılabilir.

1)- IBAN aracılığı ile

2)- Hesap Numarası Girerek

Yukarıdaki seçeneklerden en sık kullanılanı IBAN numarası aracılığıyla yapılan havalelerdir. Nedeni ise IBAN aracılığı ile yapılan havalelerde sadece IBAN No ile göndereceğiniz kişinin adını soyadını girerek havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer seçenekte yer alan hesap numarası ile havale gönderimlerinde şube numarası Hesap numarası, alıcının adı soyadı ve tutar gibi bilgiler girilerek yapılabilir. Bu bilgileri girip havale yapılmak istenen ilgili bankanın internet şubesinden, atm’lerinden veya telefonunuz aracılığıyla mobil uygulamalarından havale işleminizi yapabilirsiniz.

Günün Hangi Saatlerinde Havale İşlemi Yapabilirim?

Genel anlamda havale işlemleri 08.30-17.30 saatleri arası yapılırken, bazı bankalarda 12 saat ve 24 saat havale yapabilirsiniz.

 Havale İşlem Ücreti Ne Kadar?

 Bankaların uyguladığı havale işlem ücreti 1 TL civarında iken bazı bankalar internet şubesinden yapılan havale işlemlerinden ücret talep etmeyebiliyor.

 24 Saat Havale Hizmeti Veren Bankalar

♦ Türkiye Fİnans

♦ Türkiye İş Bankası

♦ Yapı Kredi

♦ Garanti Bankası

♦ Halk Bank

♦ Gibi Bankalarda 24 saat havale işlemi yapabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir