Harita Nedir Nasıl Çizilir

Harita Nedir Nasıl Çizilir,Harita Hakkında Bilgi,Harita Nedir?,Harita Resmi,Harita,Harita Nedir Ne Demektir,Harita Ne Anlama Gelir,Harita

Harita Nedir Nasıl Çizilir

Yeryüzünün belli bir bölümünün ya da tamamının, belli oranda küçültülerek, bir düzlem üzerine aktarılmasıyla elde edilen çizimlere harita denir. Coğrafi araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin en güzel ifade edildiği araçlar haritalardır.
Bir alandaki bütün özelliklerin haritaya yansıtılabilmesi için, bu alanın bütünüyle görünmesine ihtiyaç vardır. Bunun için en uygun görünüş kuş bakışı görünüştür. Örneğin, yer şekillerini ifade etmek için yeryüzüne yandan belli bir açıyla bakılırsa, öndeki yükseltiler arkadaki özelliklerin görülmesini engeller. Ancak kuş bakışı görünümde bu sorun ortadan kalkar.
Haritalarda ifade edilen özellikler, gerçeğin kendisi olmasa da az çok benzeridir. Ancak bu benzerliğin sağlanması için ifade edilecek özelliklerin belli bir oran dahilinde küçültülmesi gerekir. Haritalardaki bu küçültme oranına ölçek adı verilir.
Haritaların düzlem üzerine aktarılmış çizimler olmaları kullanılmalarının pratik olmasını sağlamıştır. Bu nedenle, coğrafi bilgilerin ifade edilmesinde en çok haritalardan yararlanılır.

Haritalar gibi kuş bakışı olarak düzlem üzerine çizilen başka bir çizim şekli de krokidir. Kroki, genellikle adres tariflerinde kullanılan, cadde, sokak, bina vb. nesnelerin gösterildiği kabataslak çizimlerdir. Ancak, krokilerde ifade edilen özellikler belli bir ölçeğe göre çizilmez.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir