Hareketin Göreceliği Nedir?

Hareketin Göreceliği Nedir?,hareket ve görecelik kavramı,görecelik neye göre değişir,hareketin göreceliği hakkında bilgi,hareket ve görecelik anlamı

Hareketin Göreceliği Nedir?

Kime Göre Hareket: Hareketin Göreceliği
Hareketi anlamak için öncelikle hareketin nasıl algılandığı ve “hareketli olmanın” ne anlama geldiği üzerinde düşünelim. Bunun için her gün gözlemlediğimiz ve bize oldukça sıradan gelen bir olayı, Güneş’in gökyüzündeki hareketini inceleyelim. Güneş’in her gün bir noktadan doğduğunu ve gökyüzünde hareket ederek başka bir noktadan battığını gözlemleriz. Bu basit gözlem, bizi Güneş’in Dünya etrafında dolanmakta olduğu sonucuna götürür. Bu nedenle insanlar, yüzyıllar boyunca Güneş’in Dünya’nın etrafında hareket ettiğini düşünmüşlerdir. Fakat bugünkü teknolojiyle (uydu teleskoplar gibi) Dünya’nın hareketini Dünya dışında bir noktadan gözlemleyecek olursak, Güneş’in Dünya etrafında dönmediği, Dünya’nın kendi etrafında döndüğü sonucuna varırız.
Şimdi ise sabit bir hızla ilerleyen bir trende kahvaltı yapan yolcuları düşünelim (Şekil 3.1). Yolculara göre kahvaltı masasında duran kahvaltılıklar hareketsizdir. Bunun için yolcular rahatlıkla kahvaltılarını yapabilirler. Fakat trenin dışından bakan insanlar için tren, içindekilerle birlikte hareket hâlindedir.
Gerek Güneş’in gerekse trenin hareketi ile ilişkili bu durumlar, bizi hareketle ilgili çok temel bir sonuca götürür: Hareket ancak seçilecek belirli bir gözlem noktasına göre tanımlanabilir. Seçilen bu nokta referans noktası olarak adlandırılır. Farklı referans noktalarından yapılan gözlemler bizleri hareketle ilgili farklı sonuçlara götürebilir. Bir referans noktasına göre durgun görülen bir cisim, başka bir referans noktasına göre hareketli görülebilir. Bu duruma hareketin göreceliği denir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir