Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir?
Hamilelik sırasında, vücudunuzda bir sürü değişiklik meydana gelir.Kilonuz artar,sabah kalktığınızda mide bulantısı ve genelde yorgunluk olur.Hamilelik öncesinde dişlerinizden herhangi birisinde çürüme,boşluk ve iltihap varsa hamilelik döneminde vücudun tamamında oluşacak değişikliklerden dişlerinizde etkilenecektir.Diş iltihabı oluşacak ve hamileliğinizde diş ağrısı çekmenize sebep olacaktır.Dolayısıyla hamilelik döneminde diş ve diş eti bakımı çok önemli bir hale gelmektedir.
Hamilelik sırasında diş ağrısı neden olur?
Dişte meydana gelen şişme ve dişeti iltihabı gibi olaylar ile diş çürüğü gebelikte daha net kendini belli eder.Hamilelikte diş ağrısının nedenlerinden bazılarını sıralayalım:
• Hamilelikte diyet değişikliğine gitmelisiniz.Yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmelisiniz.Hamilelik döneminde şeker içeren gıdalar daha fazla tüketilir.Daha fazla süt içilir.Tabi ki buda diş çürümelerine yol açabilir.Dolayısıyla hamile iken diş bakımına daha fazla önem verilmelidir.
• Hamilelikte dişeti iltihabı genellikle vücudun hormonal değişiklikleri nedeniylede ortaya çıkabilir.Hamileliğe bağlı olarak dişlerde oluşan kanamalara diş etleri,diş hastalıkları ve abseler neden olabilir.
• Hamilelik sırasında sabahları bulantı oluyorsa midenizden ağzınıza kadar asit gelebilir.Bu nedenle dişlerinizi yıkayıp temizleyin.Hamilelik sırasında bu olay dikkat edilmezse dişlerde çürümeye neden olabilir.
• Hamilelik boyunca bebekteki kemiklerin gelişimi için en önemli etken kalsiyum miktarıdır.Dolayısıyla kalsiyum eksikliğine dikkat edilmesi gerekir.Eğer kalsiyum eksikliği giderilmezse diş çürümesine neden olabilir.
• Kadınlar hamilelikleri sırasında tat ve kokulara karşı duyarlı hale geliyorlar.Dolayısıyla hamilelik sırasında dişler daha az fırçalanmalıdır.Aşırı diş fırçalanması dişlerin çürümesine ve ağrıya neden olabilir.
Hamilelik sırasında meydana gelen diş ağrısı nasıl tedavi edilir?
Hamilelik sırasında dişlerde meydana gelen rahatsızlıklar hamile olan kadınların çoğunda paniğe neden oluyor.Acaba hamile iken diş tedavisi mümkün mü?
Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurun.Diş hekimleri diş için röntgenleri çekerek hamile olduğunuzu da göz önünde bulundurarak ona göre ilaç veriyor.
• Gebelikte X-ışınlarının Etkisi
Birçok hamile kadın diş röntgeni çekilmesinin hamileliğine zarar vereceğini düşünmektedir.Hamilelik sırasında diş ağrısı varsa diş hekimi mümkün olduğu kadar röntgen çekmeden sorunu halletmeye çalışacaktır.Eğer diş ağrısını ortadan kaldırmak için röntgen gerekli ise X-ışınları ile röntgen çeken sorumlu doktor tiroid bezi üzerine kurşun bir önlük kapatacaktır.Dolayısıyla diş hekimi hamile kadına zarar vermeden röntgen çekebilir ve tedaviye yardımcı olacak bulgulara ulaşabilecektir.
• Hamilelik sırasında kullanılan İlaçlar
Hamilelik döneminde diş ağrısı için her ilaç kullanılamaz.Bazı ilaçlar hamilelik sırasında doğumda özellikle sıkıntılar meydana getirebilir.Bazı ilaçlar ise hamilelik sırasında kullanılabilir.Güvenilir ilaçların hangileri olduğuna diş doktorunuz karar vermelidir.Bazen antibiyotik de kullanılması gerekebilir. Kısacası doktorunuza hamile olduğunuzu belirtmeniz gerekir.Aksi takdirde normal bir hastaya vereceği ilacı size verebilir.Buda doğumda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Hamilelik sırasında diş ağrısı doğal yollarla nasıl tedavi edilir?
Hamilelikte diş ağrısını gidermek için normalde diş doktoruna gideriz.Doktor gerekli tetkikleri yaparak size ilaç tavsiye eder.İşte bu noktada doğal yöntemlerle tedavi bazen sonuç verebilir.Bazı doğal yöntemler güvenli olduğu için denenebilir.Bunlardan bazıları aşağıda belirtildiği gibidir:
Sıcak kompres uygulaması. Sıcak, nemli bir bez alın ve diş ağrısının olduğu tarafa yanağınızın üzerine tutun.Bu uygulamayla diş ağrınızın oluştuğu tarafta bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
Soğuk buz uygulaması.Bazen ağrıyan dişin ağrısını hafifletmek için aynı şekilde soğuk kompres uygulayarak ağrı hafifletilebilir.Aslında burada amaç yapılan soğuk kompresle diş sinirlerini uyuşturmaktır.
Karanfil çiğnemek.Karanfil yağı diş ağrılarını gidermek için hamilelik döneminde kullanılabilir.Karanfili çiğnemek ya da doğrudan ağrıyan dişin üzerine uygulamak ağrıyan dişin ağrısını hafifletebilir.Ya da bir pamuğa karanfil yağı damlatıp ağrıyan dişin üzerine koymak yine aynı şekilde ağrıyı hafifletebilir.Aynı zamanda çürümüş dişleri bulaşıcı hastalıklardan korur.Antiseptik özelliği vardır.
Sarımsak çiğnemek.Sarımsak diş tedavisi için eskiden beri kullanılan bir tedavi yöntemidir.Bir parça ezilmiş sarımsak çiğnemek diş ağrısını oldukça hafifletebilir. Sarımsak diş ağrısına sebep olan bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonu yok edecek antibiyotik gibi davranış gösterir.
Çiğ soğan çiğnemek.Birkaç dakikalığına ağrıyan dişinizin tarafında soğan çiğneyin.Bu dişinizdeki ağrıyı hafifletecektir.
Ispanak. Çiğ ıspanak yaprakları hamilelik sırasında diş ağrısı rahatlatmak için kullanılabilir.Ispanak direk çiğnemek suretiyle diş ağrılarına iyi gelebilir.
• Guava yaprağı. Guava yapraklarının suyuyla gargara yapıldığı takdirde diş ağrısı hafifleyecektir.Yaprakları tuzlu kaynar suya koyun ve kaynar su ılık olana kadar bekleyin.Sonra bu suyla gargara yapın.
Ilık su. Bu evde uygulanabilecek çok basit bir yöntemdir.Biraz tuzla ılık suyu karıştırın.Gargara yapmak suretiyle kullanın.Bu yöntemle hem dişteki ağrı hafiler hem de dişler arasına yerleşen yemek atıklarından kurtulmuş olursunuz.
Şeker içeren yiyeceklerden uzak durun. Eğer hamileyseniz şeker oranı yüksek olan gıdaları tüketmemelisiniz. Şeker diş ağrısını daha da kötüleştirebilir dişler üzerinde plak oluşmasına katkıda bulunur.
Hamilelik sırasında düzenli olarak diş bakımı yapınız.Ağzınızı temiz tutunuz.Her gıdayı ve özellikle şekerli gıdaları ve içecekleri tüketmeyin.

hamilelikte diş ağrisina ne iyi gelir