Hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapılması gerekenler

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapılması gerekenler,Hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi,Hamile kalmak

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapılması gerekenler

Hamile ( gebe ) kalmayı kolaylaştırmak için nelere dikkat edilmelidir? Hızlı gebe kalmak için başvurulacak yöntemler nelerdir? Hamile kalabilmek için neler yapılmalıdır? Gebe kalabilmek için uygun pozisyonlar nelerdir? gibi birçok soru bir an evvel hamile kalmayı isteyen kadınların ve yapılan denemelerden sonuç elde edemeyen çiftlerin merak ettiği soruların başında gelmektedir.

1 yıl (12 ay) boyunca düzenli şekilde ilişki yaşandığı halde gebelik meydana gelmemişse ( 35 yaş üzeri kadınlarda 6 ay ) kısırlık ( infertilite ) durumundan söz edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise, yazıda bahsedilen öneri ve uygulamaları yerine getirmek vakit kaybına neden olacağı gibi, gereken tedavilerin gecikmesi dolayısıyla da zorlaşmasına sebep olabilir. Kısırlık şüphesi oluştuğunda kesinlikle öncelikle doktora müracaat edilmesi gerekmektedir. Kısırlık ( infertilite ) söz konusu olmayan çiftler 1 yıl korunmasız bir şekilde ilişkiye girmişler ve gebelik oluşmamışsa bu önerileri yerine getirebilir, 12 ay sonunda da gebelik oluşmamışsa doktorlarına görünmelidirler.

HAMİLE KALMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

1- İlk başta yumurtlama dönemine en yakın zamanda ilişkiye girilmesine dikkat edilmelidir. Yumurtlama dönemini takip etmek için evde yapılabilen Ovulasyon testleri kullanılabilir.

2- Haftada ortalama 2-3 kez düzenli ilişkiye girilmesi gebelik şansını arttırır. Hergün ilişki yaşamak bu şansı daha da arttırmaz, çünkü sperm hücreleri 3 gün yaşayabilir. Hergün yapmak yerine aralıklarla spermin birikmesi için zaman bırakarak haftada 2-3 defa ilişkiye girmek daha uygundur.

3- İlişki sırasında erkek vajinanın içine tamamen boşalmalıdır. Boşalmadan sonra kadının da 15 dk. kadar yataktan kalkmaması gerekir. Ayağa hemen kalkılırsa veya tuvalete gidilirse spermlerin dışarı akma riski vardır.

4- İlişkide pozisyonun önemi yoktur, önemli olan tek şey erkeğin vajinanın içine tamamen boşalması, kadının da belirtilen süre kadar kalkmadan yatmasıdır.

5- Vajina içinin kesinlikle yıkanmaması gerekir.

6- İlişki sırasında kayganlaştırıcıların kullanılmaması önerilir. Kullanılması gerekse bile bu amaca özel üretilmiş kayganlaştırıcıların kullanılması gerekmektedir.

7- Gebe kalma potansiyelini azaltan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durulması gerekmektedir.

8- Fazla kilolardan kurtulmak için diyet ve egzersize önem verilmelidir.

Gebe kalmayı kolaylaştırdığı söylenen herhangi bir bitkisel kür ya da çay yoktur, olduğu söylenenlerin de hiçbir faydası görülmemiştir.

9- Stres ve üzüntüden uzak durmaya çalışılmalıdır.

10- Kadın ve erkek için, hamileliği kolaylaştıracak bir ilaç bulunmamaktadır. Sadece kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçlar vardır ki, bunlar da doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

11- Gebe kalmayı planlayan her kadının kullanması gereken folik asit, gebe kalmayı kolaylaştırmak için değil bebeğin olası bazı özürlerini önlemek ve sağlıklı olmasını sağlamak içindir.

12- Gebelik öncesi sürekli kullanılan başkaca ilaçlar varsa, bunları kesmeden önce doktora danışılmalıdır.

13- kadınlarda gebe kalma şansının en yüksek olduğu yaş dönemi 20-30 yaş aralığıdır. 35 yaşını geçmiş kadınların over rezervi, hamile kalma şansı azalmaya başlar. Erkeklerde yaş kadınlardaki gibi önemli değildir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir