Hamile kalma şansını artıran yiyecekler nedir?

Hamile kalma şansını artıran yiyecekler,Hamile Kalma Yolları,Hamilelik,Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalı,Hamilelik için besinler

HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRAN YİYECEKLER

Sizlere hamile kalma yollarını anlatacağız.Her kadın yaşamının bir döneminde hamile kalıp, bir bebek dünyaya getirmek ister. Fakat, uzmanlar kısırlığın yakın bir gelecekte ciddi bir problem olacağı görüşündeler. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, bazı yiyeceklerin hamile kalma şansını arttırdığı ortaya çıktı. İşte, liste ;

Meyveler

Meyveler antioksidanlar açısından en zengin gıdalardır. Antioksidanların başlıca özelliği serbest radikallerden hücre yapısını korumaktır. Meyveler, yumurta ve sperm hücrelerini kaliteli hale getirir ve onların sağlıklı kalmasını sağlar. Yumurta sorunu yaşayan kadınlarda doğurganlığı hızla yükseltir. Hamile kalmak için, portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller günde 3 porsiyon yenilmelidir.

Sebzeler

Taze sebzeler hamile kalma şansını arttırır. İçinde özellikle A vitamini olan karnabahar, brokoli, lahana anne olmak isteyenlerin sofrasında olmalıdır. Ayrıca, yumurtanın döllenmesi ve östrojen için sebzeler çok önemlidir.

Balık ve istiridye

Haftada en az 2-3 porsiyon balık tüketmek hamile kalma şansınızı arttırır. Balık omega3, vitamin ve mineral kaynağıdır. Çinko eksikliği yumurta oluşumunu yavaşlatır ve hamile kalma oranını düşürür bu nedenle istiridye en önemli çinko kaynağıdır. Uskumru, somon, sardalye, hamsi ve alabalık ise değerli balıklardır.

Protein

Et, baklagiller, fasulye, yumurta, tavuklar hamile kalma şansınızı arttıran önemli protein kaynaklarıdır. Bu nedenle haftada 2-3 kez mutlaka tüketilmelidir.

Süt ürünleri

Süt ürünleri kalsiyum açısından çok önemlidir. Süt, peynir, yoğurt, dondurma bu nedenle düzenli olarak tüketilmelidir. Kemik güçlenmesi yanı sıra bu ürünler hamile kalma şansını yükseltir.

Tahıllar

Tan buğday unu, yulaf ezmesi, mısır unu, kahverengi pirinç, yulaf bol lif içerir. Bu nedenle yumurtlamayı kolaylaştırır. Tam tahıllı gıdalar üreme sistemi için çok sağlıklıdır.

Demir

Hamile kalmak ve hamilelikte sağlıklı bir bebek sahibi olmak için demir çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, tahıllar, kurutulmuş meyveler, bakliyatlar ve narenciye önemli demir kaynaklarıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir