Ham Petrolün Atmosfer Basıncında Damıtılması Nasıl Yapılır

Ham Petrolün Atmosfer Basıncında Damıtılması Nasıl Yapılır,Ham Petrolün Atmosfer Basıncında Damıtılması Nasıl Yapılır Hakkında Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Ham Petrolü Atmosfer Basıncında Damıtma Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Öğrenmeler.

Ham Petrolü Atmosfer Basıncında Damıtma

Atmosfer basıncından çok az yüksek bir basınçta yapıldığından bu adı alır ve ara kat ürünleri veren bir damıtma kulesinde ham petrolün bir çok ana ürüne ayrılmasını sağlar. Ham petrol 340 ile 380 C ‘ta kulenin alt bölümüne ayrı buharlaşmış halde verilir. Aynı andaki tesisteki kirlenmeyi ve korozyonu sınırlandırmak için ham petrole tuz giderme işlemi uygulanır. Üretim ya da taşımadan kaynaklanan mineral tuzlarını özütlemek için önce ham petrole su püskürtülür. Ardından yaklaşık 130 C’de tuz giderme balonunda elektrik su ve ham petrolün karışması hızlandırılır ve karışım durultulur.

Gazlardan ve benzinden oluşan en uçucu kesit damıtma kulesinin tepesinde toplanır kerosen ve mazotlar kulenin yan bölümünden alınır sonra her biri daha küçük başka bir kuleye göndererek uçucu maddelere ayrılır. Atmosfer basıncında damıtma artığı ana kulenin tabanından alınır.

Gazları ve benzinleri ayırma işleminde genellikle çift ürünlü damıtma kulesi kullanılır. Gazlar önce kararlaştırıcı ya da bütan giderici kulede benzinlerden ayrılır. Sonra bir atan giderici bir propan giderici de bölümsel damıtmayla propan ve bütan yanıcı gaz halinde ayrı ayrı özütlenir. Nihayet benzinleri bölümsel damıtma kulesinde ayırarak hafif ve ağır benzinler elde edilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir