Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nedir Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?, Gusül Abdesti Nedir? Nasıl Alınır?, Boy Abdesti Nedir? Nasıl Alınır?, Boy Abdestinin Şartları, Gusül Nedir? Nasıl Yapılır?, Gusül Abdestinin Şartları Nelerdir?, Gusül Abdesti Hakkında Kısa Bilgi,Gusül Hangi Hallerde Nasıl Yapılır?, Peygamber Efendimizin Sünnetlerine Uyularak Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Gusül Abdesti Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

GUSÜL ABDESTİ – BOY ABDESTİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Gusül Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağza ve burna su çekerek temizlemek ve vücudun tamamını hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaya gusül denir. Bu şekilde yıkanmaya boy abdesti de denir.

Gusül Hangi Hallerde Nasıl Yapılır?

Akıllı ve buluğ çağına girmiş her müslümanın bazı özel hallerde gusül (boy) abdesti alması dinin emridir. Kuran-ı Kerim’de Maide suresi, 6. ayette bu durum şöyle ifade edilmektedir: ”Eğer cünüp oldunuz ise boy abdesti alın…”  boy abdestini gerektiren durumlar cünüplük, kadınların adet ve lohusalık halinin sona ermesidir.

Guslün Şartları Nelerdir?

Guslün üç temel şartı (farzı) vardır. Bunlar:

1)- Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak

2)- Burna su çekip yıkamak

3)- Bütün bedeni kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak

Cuma ve bayram namazları öncesinde gusül abdesti almak peygamberimizin uyguladığı bir sünnettir.

gusül abdesti nasıl alınır
Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nedir Nasıl Alınır?

Sünnetlerine uyularak gusül abdesti şöyle alınır: Besmele çekilir. ”Niyet ettim Allah Rızası İçin Boy Abdesti Almaya.” denir. Vücudun herhangi bir yerinde pislik varsa giderilir. Namaz abdesti gibi abdest alınır. Ağız ve burna derin su çekilerek temizlenir. Arkasından bütün beden kuru yer kalmayacak şekilde temizlenir. Gusül yapılırken suyu israf etmemeye dikkat edilir.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir