Göç Destanının Konusu Nedir Göç Destanında Ne Anlatılıyor

Göç Destanının Konusu Nedir Göç Destanında Ne Anlatılıyor,Göç Destanının Konusu Nedir Göç Destanında Ne Anlatılıyor Hakkında Bilgi

Göç Destanının Konusu Nedir Göç Destanında Ne Anlatılıyor

Uygurların vatanında ”Hulin” isimli bir dağ vardı. Hulin Dağ’ından tuğla ve selenge isimli iki ırmak akardı. Bir gece oradaki bir ağacın üzerine gök yüzünden ilahi bir ışık indi. İki ırmak arasında yaşayan halk bunu dikkatle izlediler daha sonra ağacın gövdesinde şişkinlik oluştu, ilahi ışık dokuz ay on gün şişkinlik üzerinde durdu. Ağacın gövdesi yarıldı ve içinden beş çocuk göründü. Bu ülkenin halkı bu çocukları büyüttü. En küçükleri olan Buğu Han büyüyünce hükümdar oldu. Ülke zengin halk mutlu oldu.

Aradan uzun zaman geçti. Yulug Tigin isimli bir prens hakan oldu. Yulug Tigin, Çinlilerle çok savaştı. Bu savaşlara son vermek için oğlu Gali Tigin’i bir Çin Prensesi ile evlendirmeye karar verdi. Çinliler, prensese karşılık hükümdardan Tanrı Dağ’ının eteğindeki Kutlu Dağ adını taşıyan kayayı istediler. Gali Tigin kayayı verdi. Çinliler kayayı götürmek için kayanın etrafında ateş yaktılar. Kaya kızınca üzerine sirke döktüler. Ufak parçalara ayrılan kayayı arabalara koyarak Çin’e taşıdılar. Memleketteki bütün kuşlar, hayvanlar kendi dilleriyle bu kayanın gidişine ağladılar. Bundan yedi gün sonra da Gali Tigin öldü. Kıtlık ve kuraklık oldu. Yurtlarını bırakarak göç etmek zorunda kaldılar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir