Ginseng Nedir? Ne Demektir?

Ginseng Nedir? Ne Demektir?,Ginseng’in yetiştirilme özellikleri,Ginseng nerelerde yetişir?,Ginsengin faydaları nelerdir?,Ginseng

Ginseng Nedir? Ne Demektir?

Ginseng, 5000 yıl öncesinden beri kullanılan doğal bir şifa kaynağıdır. Şekli itibariyle, alt taraftaki köklerinin insan ayağına benzemesinden ötürü Türkçe’ye ”insan otu” olarak çevrilmiştir. Bunun dışında kelime kökeni olarak Çince’den gelen ”ren” (insan) ve ”shen” (ot) kelimelerinden türetilmiştir. Botanik camiasindaki ismi de ”Panax” olarak anılmaktadır. Panax kelimesi de kelime kökeni olarak Yunancadaki ”Panacea” kelimesinden gelir ve ”her şeyi iyileştirme” anlamını taşımaktadır.

GİNSENG’İN YETİŞTİRİLME ÖZELLİKLERİ

Ginseng bitkisinin toplanma mevsimi genel olarak kış aylarına denk gelmektedir. Ve toplanması için yaklaşık 5-6 yıllık bir süre geçmesi gerekmektedir. Genel olarak Sibirya Ginsengi, Amerikan Ginsengi, Japon ginsengi, kırmızı ginseng ya da beyaz ginseng olarak farklı türleri bulunmaktadır. Bitkinin genel yapısı geniş çaplı köklerden oluşur ve bu köklerin her biri yaklaşık 10 santimetrelik çaplardan oluşmaktadır.

GİNSENG NERELERDE YETİŞİR?

Ginsengin yetiştirildiği anavatan Güney Kore’dir. Bunun dışında Sibirya, Çin, Hindistan, Amerika ve Rusya’da da ginseng yetiştirilmektedir. En çok bilinen ve en çok yetiştirilen ginsengler Güney Kore’den çıkmaktadır.

GİNSENGİN FAYDALARI NELERDİR?

Kalp ve damar hastalıkları için oldukça etkili bir şifa kaynağıdır.

Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan yaşlılık rahatsızlıklarını ortadan kaldırmada faydalıdır.

Vücuttaki yüksek kan şekeri değerlerini düşürdüğünden dolayı şeker hastalarına mutlaka önerilen takviyelerdendir.

Bronşit ya da astım gibi göğüs hastalıklarına iyi geldiği bilindiğinden bu hastalığa sahip olan kişilerin gıda takviyesi olarak ginseng kullanması tavsiye edilir.

Radyasyona maruz kalan hasarlı hücrelerin radyasyondan dolayı aldığı hasarı iyileştirmece ginseng etkili bir rol oynar.

Kolesterolü düşürücü etkisiyle daha risksiz ve sağlıklı kolesterol seviyelerine sahip olmanızı sağlar.

Diş rahatsızlığı ya da diş eti rahatsızlığı yaşayan kişilerin ginseng kullanmasıyla birlikte rahatsızlıklarında daha olumlu sonuçlar elde edildiği görülmüştür.

Ginsengin iştahsızlık yaşayan herkes tarafından kullanılması önerilir çünkü ginsengin doğal bir iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

Vücuttaki merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde ginseng kullanılması, daha rahat bir tedavi süreci geçirmenize ve sinir hastalıklarınızın iyileşmesine katkı sağlanmasına yardımcı olur.

Vücudunuzda fazla stres birikimi ve stresten kaynaklı sağlık problemleri oluştuğunda kullanacağınız ginseng sayesinde daha ferah ve sakin bir hayat geçireceğiniz temin edilebilir. Üstelik ginseng kullandığınız süreç sonrasında stres yaşayacağınız durumlara karşı daha dirençli hale gelebilmeniz mümkün.

Vücuttaki bağışıklık sisteminde meydana gelecek en ufak bir problem doğrudan doğruya vücudun dış kaynaklarla ilgili sıkıntılar ve hastalıklara açık hale gelmesine sebep olacaktır. Bu yüzden bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek adına ginseng kullanılması önerilir.

Midede yaşanan bir takım problemler ve temel sindirim sistemi problemleri söz konusu olduğunda doğal bir şifa kaynağı olarak akıllara ginseng gelmektedir. Çünkü ginseng sindirim sisteminin düzgün bir yapıda çalışmasına yardımcı olur.

İnsan zihninin sınırlarını zorlaması ve kapasite olarak daha geniş bir pencereye sahip olması için ginseng kullanılması, bu ürünün zihinsel aktivitelerinizi hızlandıracak içeriğinden yararlanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Iştahsızlık problemi yaşayanların kullanabileceği gibi tam tersi problemlerde fazla iştahlı kişilerin de ginseng kullanması, yeme – içme metabolizmasını kontrol altında tutarak obeziteye gidilmesine engel olabilmektedir.

Özellikle erkeklerde libido arttırıcı ve cinsel güç sağlayıcı özellikler yarattığı bilinen ginsengin, erkekler tarafından kullanıldığında cinsel performans sağlayıcı bir ürün olduğu bilinmektedir.

GİNSENG NASIL KULLANILIR? 

Ginseng genel olarak aktarlarda kök halinde ya da eczanelerde işlenerek kapsül halinde satılmaktadır. İsterseniz eczaneden alacağınız ginseng tabletini günlük olarak kullanabilir ya da aktardan alacağınız ginseng köküyle kendinize bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu ginseng çayının yapımı ise oldukça basit. Aldığınız ginseng kökünü yarım tatlı kaşığı miktarında keserek iyice ezip toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz bu tozu bir bardak miktarındaki suyun içerisine atarak kaynamaya bırakın. Çok fazla kaynamasına izin vermeden (yani fokurdatmadan) ateşi kısarak demlenme sürecine bırakın. Demlendiğini gördüğünüz ginseng çayından günde en fazla 3 bardak içebilirsiniz. Az önce de değindiğimiz gibi ginseng çayının iştah kapatıp kilo verdirme ya da iştah açtırıp kilo aldırma gibi etkileri de mevcut. Bu amaçla kullanmak isterseniz doktorunuza danıştıktan sonra istediğiniz süreçte kullanmanız mümkün.

GİNSENGİN YAN ETKİLERİ

Ginseng, genel olarak alınması gereken normal miktarlarda alınırsa diğer tüm doğal ürünler gibi herhangi bir yan etki sağlamaz. Ancak vücuttaki bazı özel durumlarda ve bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlarla etkileşime girdiğinde bir takım yan etkiler yaratabilmektedir. Bu yan etkilerden bazılar şöyledir;

Uyumada güçlük çekme

Burun kanaması

Hipertansiyon

Düşük tansiyon

Mide bulantısı ve kusma

Baş ağrısı

İshal durumu

Göğüs ağrısı

Antidepresan ilaçlarla birlikte alındığında mani başlangıcı (manik depresiflik)

Diyabet ilaçlarıyla birlikte alındığında şeker seviyesinin çok çok fazla düşmesine sebep olabilir.

Kalp ilaçlarıyla birlikte alındığında kalp ritminde sıkıntılı durumlar yaratabilir.

Kan inceltici ilaçlarla birlikte alındığında kanda bazı hücresel bozukluklar yaratabilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir