Geçmişten günümüze gelen birçok icat insanlar için neden önem taşımaktadır?

Yapılan tüm icatlar insanların hayatını kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini artırmak için yapılmaktadır. Bu nedenle yapılan icatlar insanlar için çok fazla önem taşımaktadır.
Örneğin; binlerce yıl önce bulunan tekerlek sayesinde insanlar daha kolay yük taşıyabilmiş, hatta tekerleğin kullanıldığı öküz ve at arabalarıyla ulaşım sağlayabilmişlerdir. Telefonun icat edilmesi sayesinde insanlar çok uzaktaki kişilerle konuşabilmektedir.Uçağın icat edilmesiyle çok uzaktaki ülkelere kısa sürede gidilebilmektedir. Televizyonun icadıyla evlerimizden tüm dünyayı izleyebilmekteyiz. Bilgisayarın icadıyla uzaktaki işlerimizi yapabilir ve istediğimiz her türlü bilgiye ulaşabiliriz. Gözlüğün icadıyla görme sorunu yaşayanların daha iyi görmesi sağlanmıştır. Bunlar gibi daha bir çok icat insanlar için önem taşımaktadır.
İnsanların hayatındaki en önemli araçlarından olan yazı aynı zamanda insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Birçok tarihçiye göre tarih çağları yazının bulunmasıyla başlamıştır. Yazı sayesinde geçmişten haberdar olunmuş ve insanlar tarihlerini öğrenmişlerdir. Kalıcılık getiren yazı kültür aktarımı gibi önemli bir görevi de yerine getirmektedir.
Yazı sayesinde iletişim kolaylaşmıştır. Yazı ile insanlar duygularını ve düşüncelerini rahatlıkla anlatabilirler. Yazı insanlar arasında iletişimi sağlar. Yazı ile bilgi toplanabilir, iletilebilir, saklanabilir hale gelmiştir. Ayrıca yazı sayesinde eğitim ve öğretim kolaylaşmıştır.
İnsanlık gelişip birlikte yaşamaya başladıktan sonra ihtiyaçları artmış, toplu yaşamanın getirdiği yararlar kadar ortaya çıkan ihtiyaç sayısı da artmıştır.. insanın doğasında olan daha çok rahat etme iç güdüsü sebebiyle insanlar sürekli daha iyi ve rahat yaşamanın yollarını araştırmışlardır. insanlarda bişeyler icad etme dürtüsüde buradan gelir.. ve insanlık tarihi boyunca bulundukları şartlara uygun icatlar süregelmiştir.. ve insanlık tarihi olduğu sürece bu değişim ve gelişim durmayacaktır..