Gebelikte hazımsızlık ve karında şişkinlik

Gebelikte hazımsızlık ve karında şişkinlik,Hazımsızlık ve şişkinlikten kurtulmak için yapılacaklar,Gebelikte hazımsızlık ve şişkinlik nedir

Gebelikte hazımsızlık ve karında şişkinlik

Hamilelikte en sık görülen karında şişkinlik, aşırı gaz, mide yanması, hazımsızlık sorunları büyüyen rahmin mideyi sıkıştırmasıyla oluşur. Gebelikte bu sorunlar hem hormonlar hem de karın içi basınç etkisi ile tetiklenir. Bazı hamilelerde hamile kalma öncesi gastrit veya ülser gibi şikayetler olunca bu etki daha da kuvvetlenir.

Hamilelik döneminde hemen hemen tüm hamileler belirli mide şikayetlerinden yakınırlar. Bu tarz durumlarda doktorlar çok fazla ilaç kullanılmasını tavsiye etmez sadece belirli diyetler önerirler. Karında oluşan şişliğin nedeni gazdır. Normal insanlar günde 14 kez gaz çıkarırlar. Hamilelerde bu sayı çok daha fazladır.  Hamilelerde, progesteron hormonu sindirim sürecini yavaşlatır. Böylece şişkinlik ve gaz oluşur. Bebeğin artan ağırlığı mideye baskı yapmaya başlayınca gaz ve şişkinlik hissi çok daha fazla olmaya başlar.  Uzmanlar bu tarz durumlarda belirli öneriler yapıyor.

HAZIMSIZLIK VE ŞİŞKİNLİKTEN KURTULMAK İÇİN YAPILACAKLAR ;

Progesteron hormonu yüzünden sindirim süreci yavaşladığından midenize zaman tanımak gerekiyor. Bu durumda 6 öğün ve az yemek yemek hazımsızlığı ve şişkinliği engelleyecektir.

Yemek sonrası kısa yürüyüşler yapın.

Gaz krizi yaşadığınızda hemen ayaklarınızı kaldırarak oturun. Bu duruş, bağırsakları ve mideyi bebeğin ağırlığından kurtarır.

Yapay tatlandırıcılardan, diyet ürünlerden, yağlı gıdalardan, kızarma ve baharatlardan uzak durun.

Kesinlikle doktorunuza danışın. Bazı demir hapları gaz ve mide şikayeti yapar doktorunuzdan bu ilaçlar ile ilgili bilgi alın.

Stresten uzak durun ve iyi uyuyun.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir