Ganire Paşayeva Kimdir Hakkında Bilgi
Değerli ziyaretçimiz böyle bir Vatanseverin hayatını sizlerle paylaşmaktan onur duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.
Ganire Paşayeva 24 Mart 1975’te Düz Kırıklı Köyü Tovuz ilçesi Azerbaycan doğumludur.Azerbaycan Millet Meclisi’nin 3. dönem milletvekili olan Azerbaycanlı Türk hukukçu, hekim, gazeteci ve siyasetçidir.Özellikle Türk Vatanseverliğiyle ön plana çıkan milliyetçi bir kişidir.Azerbaycan halkı ve Türk halkı tarafından sevilen her fırsatta Türkiye’nin yanında olduklarını dile getiren genç yetenekli bir siyasetçidir.
Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975 tarihinde Azerbaycan’ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü’nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nü bitirdi.

1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladı ve burada çok çeşitli görevlerde bulundu. 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfı’nın halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız aday olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisi’ne girdi. Millî Meclis’teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu’nun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu’nun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları’nın üyesidir. Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nde Azerbaycan Cumhuriyeti’ni temsil eden kurulun da üyesidir.

Bekâr olan Ganire Paşayeva, Azerbaycan Türkçesi’nin yanı sıra Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Astana Yayınları tarafından yayımlanmış “Aşk Başka” adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Ganire Paşayev

Ganire Paşayev1pasayeva

Ganire Paşayev3