Galatasaraylı Gheorghe Hagi Kimdir?

GHEORGHE HAGİ KİMDİR?Gheorghe Hagi

Gheorghe Hagi 5 şubat 1965 yılında Romanyanın Sacele şehrinde doğmuştur. Romanyanın ve Galatasarayın Orta sahasının Efsane fulcularından biridir. Hagi fulbolculuk kariyerine 17 yaşında iken  Farul Constanta başlayan Gheorghe Hagi bu takımdaki ilk sezonunda 18 maçta 7 gol atıp çok sayıda asist yaptı. Farul Constanda takımında daha ilk sezonda sergilediği performansla tüm dikkatleri yavaş yavaş üzerine çekmeye başlayan Hagi, Sportul Studentesc Kulübüne transfer oldu. Bu takım Gheorge Haginin  hayatına girecek olan takımların ikincisidir. Daha 18 yaşında oynadığı dönemde Romanyanın ve Avrupanın en güçlü kulüplerinden biri olan Steau Bükreş takımının da dikkatini çekmeyi başaran Hagi, Sportul Studentesc kulübünde geçirdiği 1 sezonun ardından 19 yaşında Steau Bükreş‘in yolunu tutar. Gheorge Hagi’nin Steau Bükreş takımında oynadığı dönemdesergilediği performans kariyerinin en başarılı performansı olarak geçer kayıtlara.

Steau Bükreş’ten sonra Hagi’nin yolu ilk defa ülke dışına düşer.  İtalyanın Brescia takımına transfer olan Gheorge Hagi Anglo- İtalya kupasını Brescia’ya kazandırarak Brescia Kulübünün tarihine geçmiştir. Brescia’da 2 yıl oynadıktan sonra 1994 yılında düzenlenen Dünya Kupasında ülkesini temsil etmek için Amerika’ya gider. Dünya kupasında sergilediği futbolla ile dünyaca ünlü futbolcu Maradonayı bile gölgede bırakan Hagi, İspanyolların dünyaca ünlü Kulubü olan Barcelona kulübünün teknik direktörlüğünü yapan Johan Cruyff’ın tüm dikkatini çekmiştir. İzlediği futbol karşısında adeta büyülenen Cruyff, ”Bu senenin hiç tartışmasız en iyi futbolcusu Gheorhe Hagi’dir” sözleriyle aslında Hagi’den ne kadar etkilendiğini vurgulamıştır.

Barcelona forması ile bir çok kupa kaldıran ünlü futbolcu. Barcelona’daki misyonunu tamamladıktan sonra 32 Yaşında Galatasaray‘a transfer olmuştur. O dönemde bir çok spor adamı tarafından yaşı nedeniyle eleştirilen Gheorge Hagi ” Şahsıma yapılan bu ağır eleştirilere cevabı sahada vereceğim” diyerek Galatasaray’daki ilk sezonuna müthiş bir başlangıç yaptı ve eleştirmenleri haksız çıkardı. Galatasaray’da frikikten attığı goller ve enfes çalımlar ile taraftarın sevgilisi olan Hagi G.saray’da adeta ikinci baharını yaşıyordu. G.sarayda geçirdiği 5 sezonda 4 lig şampiyonluğu, 1 Uefa kupası ve 1 Super kupa kaldıran Hagi Türkiye’ye tarihinde hiç görmediği başarıları Galatasarayda yaşattı. Galatasarayki  muhteşem 5 sezonun ardından 36 yaşında futbolu bıraktığını dünya futbol kamuoyuna açıklamasına rağmen İtalyanın İnter ve İspanya’nın Real Madrid takımlarından aldığı transfer teklifleri de bu futbolcunun büyüklüğünü göstermektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir