Fizikte Modelleme Nedir?

Fizikte Modelleme Nedir?,Fizikte Modelleme Hakkında Bilgi,Fizikte Modelleme Ne Demektir,Fizikte Modelleme Ne Anlama Gelir

Fizikte Modelleme Nedir?

Fizikte Modelleme
Evrende atom altı boyutlardan astronomik boyutlara kadar geniş bir aralıkta gerçekleşen birçok olay çeşitli gösterimlerle anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Bu gösterimleri model olarak tanımlamıştık. Fiziğin gelişmesinde özellikle matematiksel modellerin önemli bir rolü vardır. Birçok ilke veya kanun matematiksel modeller ile ifade edilir. Matematiksel modeller ile gözlem ve deneyler yolu ile ulaştığımız sonuçların uyumlu olmasını bekleriz. Matematiksel modeller doğa olaylarını daha iyi analiz edebilmemizi ve ileriye yönelik tahminlerde bulunabilmemizi sağlar. Şimdi bir örnek üzerinden matematiksel modelleme sürecini inceleyelim.

Son yıllarda elastik malzemelerin özelliklerini kullanarak eğlenceli etkinlikler yapabiliyoruz. Örneğin bungee jumping (Şekil 1.8) bunlardan biridir. Eski bir kabilede dini törenlerin bir parçasıyken, 1950’lerde eğlence amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Elastik bir ip sayesinde oldukça yüksek bir yerden atlayarak yere çarpmadan tekrar yükselme üzerine kurgulanan bir etkinliktir. Bungee jumpingi yapmak isteyen bir kişinin güvenliğini sağlamak için belirli ölçütler konmuştur. Bu ölçütleri anlayabilmek için bungee jumpingi daha basit olarak düşünmemiz gerekir. Bunu, aşağıda yer alan yay etkinliği ile açıklamaya çalı-şalım.

Bir yayın uzamasına etki eden değişkenler nelerdir? Değişkenlerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:
• Yayın cinsi
• Yayın boyu
• Yaya asılan cismin kütlesi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir