Fizibilite Çalışması Nedir

Fizibilite Çalışması Nedir?

İşletmelerin kurulması ayrıntılı ve çok yönlü çalışmalar gerektirir. Bu çalışmaların ekonomik, teknik, finansal, örgütsel ve hukuki yönleri vardır. İşletme denilince köşe başındaki bakkal dükkânından büyük bir demir-çelik işletmesine kadar her çeşit işletme akla gelir. Bu nedenle işletmelerin kuruluş süreçleri de farklılıklar gösterecektir.

İşletmeler kurulmadan, proje fikrinin yatırıma dönüştürülmesinden önce yapılan ve fikrin, ekonomik, teknik, finansal, yasal ve örgütsel açıdan uygun olup olmadığını belirlemeye yarayan kapsamlı araştırmalara fizibilite etüdü (yapılabilirlik etüdü) denir. Fizibilite etüdü, küçük ya da büyük her işletme tarafından yapılması gereken bir çalışmadır.

Bir küçük işletme açmak isteyen girişimci bile birtakım çalışma ve araştırmalar yapar. O çevrede oturan aile sayısı, ihtiyaçları, gelir düzeyleri, mevcut bakkal dükkânları ve alışveriş yapılan benzeri yerlerin durumu vb. özellikleri araştırır. Oradaki çeşitli esnafa danışarak fikirlerini alır. Elbette, böyle basit araştırmaları uzman kişilere ihtiyaç duymadan, bizzat kendisi kısa sürede yapabilir. Girişimcinin kurmak istediği işin daha büyük ölçekli olması durumunda (örneğin; bir demir-çelik işletmesi veya bir motor fabrikası kurulmasına dönüşmesi hâlinde) kuruluşla ilgili çalışmalar birkaç hafta veya birkaç ay yerine birkaç yıla çıkabilir. Yapılacak etüdler çok sayıda değişik konularda uzmanlaşmış kalifiye elamanın koordineli bir şekilde ekip çalışması yapması gerekir.

Fizibilite Çalışması Nedir
Fizibilite Çalışması Nedir