Fisyon ve Füzyon Nedir

Fisyon ve Füzyon Nedir,Fisyon ve Füzyon Hakkında Bilgilendirme,Fisyon ve Füzyon Özellikleri,Fisyon ve Füzyon Kısaca Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Fisyon ve Füzyon Diğer Adıyla Çekirdek Parçalanması, Çekirdek Birleşmesi Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

FİSYON VE FÜZYON NEDİR

Fisyon (Çekirdek Parçalanması)

Fisyon bir çekirdek tepkimesi olayıdır. Bu nedenle fisyon nükleer parçalanma olarak da adlandırılır. Bir nötron, ağır bir elementin atomunun daha küçük iki veya daha fazla farklı çekirdeğe bölünmesine neden olur. Parçalanma sonucunda ortaya çıkan atomlara fisyon ürünleri denir.

Kararsız bir halde bulunan büyük bir çekirdek nötron bombardımanına tutulması sonucunda kararlı atom çekirdeklerine dönüşmesine fisyon denir.

Bu şekilde parçalanmaya uğrayan maddelerden bazıları radyoaktif maddedir. Üzerine nötron gönderilen radyoaktif maddeler uranyum ve plütonyumun izotoplarıdır.

Kararsız bir çekirdeğin nötronu yutması ile başlayan fisyon tepkimesi sonucunda, büyük miktarda enerji açığa çıkar. Açığa çıkan bu enerjiyle birlikte parçalanan çekirdekten ortama birden fazla nötron yayılır. Fisyon sonucunda ortaya yayılan nötronlarda yine kararsız halde bulunan büyük çekirdekler tarafından yutularak yeni bir fisyon parçalanmasına neden olur. Bu olay ardışık olarak devam eder. Oluşan zincirleme reaksiyon sonucunda anlık bir süre içinde çok büyük bir enerji ortaya çıkar.

Fisyon tepkimesi kontrollü bir şekilde belli bir ortam içinde meydana getirilirse açığa çıkan nükleer enerji santrallerde enerji kaynağı olarak ve elektrik üretiminde kullanılır.

Fisyon tepkimesinin kontrolsüz bir şekilde zincirleme reaksiyonlar halinde meydana gelmesi durumunda ortaya çıkan müthiş enerji ortama yayılır. Atom bombasının patlaması bu şekildedir.

Füzyon (Çekirdek Birleşmesi)

Hafif radyoaktif atom çekirdeklerinin birleşerek daha ağır atom çekirdeklerini meydana getirmesi olayıdır.

Çekirdeklerin birleşmesi olayına füzyon denir.

Füzyon tepkimesi sonucunda çekirdekleri birleşen maddeler yeni bir maddeye dönüşürler. İki küçük atomun birleştirilmesi ve bu birleştirilmenin kontrol altında yapılması çok zordur. Çünkü iki hafif radyoaktif atom çekirdeğinin birleşebilmesi için çok büyük sıcaklıklara ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan bu sıcaklık 20 – 30 milyon °C civarındadır. Bu sıcaklıkta çekirdek kaynaşmasına girecek maddeyi kontrol altında tutmak için ortamı kapatacak katı bir madde günümüz teknolojisinde çok az ülkede bulunmaktadır.

Füzyon tepkimesinde açığa çıkan enerji, fisyondakinden çok daha büyüktür. Füzyona en iyi örnek Hidrojen bombasıdır. Çok yüksek sıcaklıklarda (1 milyon °C’un üstü) hidrojen çekirdekleri kaynaşarak, Helyum çekirdeklerini meydana getirir. Helyum çekirdeği meydana gelirken açığa çıkan devasa enerji hidrojenin cehennem silahı olmasına neden olur. Hidrojen bombasındaki çekirdek tepkimesinin gerçekleşmesi için atom bombası kullanılır.

Güneşte sürekli olarak füzyon tepkimeleri gerçekleşir ve açığa çıkan devasa boyuttaki enerji uzaya yayılır. Güneşin yapısında bulunana hidrojenin füzyon olayıyla helyuma dönüşmesi sırasında maddenin bir kısmı enerjiye dönüşür. Bu enerji dünyaya ısı ve ışık olarak ulaşır. Dünya’da hayatın devamı için gerekli olan büyük enerji Güneş’te milyonlarca yıldan beri meydana gelmektedir.

Dünya’da enerji kaynakları tükenirken füzyonla elde edilen enerjinin kontrol altına alınarak yeni bir enerji kaynağı olarak kullanılması için gerekli çalışmalar devam etmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir