Fındık Ezmesinin Faydaları

Fındık Ezmesinin Yararları ve Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları Hakkında Bilgi

FINDIK EZMESİNİN FAYDALARI

♦ Kanda bulunan kötü kolesterolün yükselmesini önler. Kolesterolü %25 oranında düşürür. Kan şekeri ritmini düzenler.

♦ Kalp hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenen apoprotein A-1’i %29 oranında artırır ve kötü ve riskli olan apoprotein B’yi de %8 oranında azaltır.

♦ Yüzde 12 oranında esansiyel yağ asidi linoleik asit ihtiva etmektedir. Vücudumun için çok gerekli olan bu asidi vücudumuz üretmeyip dışarıdan besinler ile alınmaktadır.

♦ Fındık ezmesi kalp damar ve kasların sağlığı ile üreme sisteminin görevlerini normal bir şekilde yerine getirebilmesi için çok gerekli olan E vitamini içerisinde bol miktarda bulundurur. E vitamini bilindiği üzere kanser yapıcı etmenleri engelleyerek kansızlığı da giderir, aynı zamanda kanserli hücreleri engelleyerek vücudumuzu kansere karşı korur.

♦ Çocuklarda gelişimi destekleyici kemik ve dişlerin sağlıklı gelişmesini sağlayan, yaşlı insanlarda ise kemiklerin erimesini geciktirme önleme ve yavaşlatılması için önemli bir yer tutan kalsiyum; vücudumuz için gerekli olan kanın yapımında görev önemli bir yer tutan demir, büyüme ve üreme hormonlarının gelişmesini sağlayan çinkoyu içerisinde bulunduran önemli gıdalardan bir tanesidir.

♦ Romatizma tedavilerinde ve genel vücut zayıflığı durumlarında çok faydalıdır. İçerisinde yüksek oranda bulunan postasyum sayesinde sinir sisteminde sinirleri uyararak, kas dokusunun normal çalışmasını sağlar.

Fındık Ezmesinin Faydaları
Fındık Ezmesinin Faydaları