Fagositoz ve Pinositoz Nedir? Arasındaki Farklar?

Fagositoz ve Pinositoz Nedir?, Fagositoz ve Pinositoz Kısaca Nedir?, Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Fark Nedir?, Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Farklar Nelerdir?, Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Farklar Kısaca, Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Farklar Hakkında Bilgi,Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Farklar Hakkında Kısa Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Fagositoz ve Pinositoz Arasındaki Farklar Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

FAGOSİTOZ VE PİNOSİTOZ ARASINDAKİ FARKLAR

Fagositoz: Büyük, katı moleküllerin hücre içine alınmasıdır. Kandaki akyuvarların ve amip gibi bazı protistlerin de aralarında bulunduğu bazı hücreler bulundukları ortamdaki büyük molekülleri, hücre parçalarını ve hücreleri fagositozla alabilir. Fagositozda hücre yalancı ayaklar oluşturarak alınacak maddeyi çevreler. Bu şekilde oluşan besin kofulu sitoplazmada lizozom adı verilen ve sindirim enzimleri içeren organelle birleşir. Koful içindeki büyük moleküller küçük moleküllere parçalanır. Hücre için gerekli olan küçük moleküller sitoplazmaya geçer. Kofulda kalan atık maddeler ekzositozla hücre dışına verilir.

Pinositoz: İçinde Çözünmüş büyük moleküllerle birlikte bir miktar sıvının hücre içine alınmasıdır. Pinositozla alınacak moleküller zara değdiğinde hücre zarında bir çöküntü oluşur. Bu çöküntüye pinositoz cebi adı verilir. Alınacak maddeler bu cebe dolar. Cebin boğumlanmasıyla oluşan koful sitoplazmaya geçer. Pinositozda oluşan kofullar Fagositozda oluşan kofullardan daha küçüktür.

Kan yoluyla taşınan bazı hormonlar, Kan proteinleri vb. hücrelere pinositozla alınır. Kanda taşınan ve LDL adı verilen bir lipoprotein de hücre içinde pinositozla taşınır. Bu madde hücre içinde parçalanarak kolesterol açığa çıkarılır. Kolesterol sitoplazmaya geçer ve hücre içinde kullanılır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir