Facebook Nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?,Facebook Hakkında Bilgi,Facebook Nasıl Kullanılır,Facebook Ne Demektir,Facebook Ne Amaçla Kullanılır

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook: Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook (www.facebook.com) kullanıcılarının birbirleriyle durumlarını, fotoğraflarını, videolannı paylaşabildikleri, sürekli iletişimde olabildikleri ve mesajlaşabildikleri bir web sitesidir. Facebook üzerinden bir çok farklı işlem yapılabilmektedir, bunlardan birisi Facebook üzerinden ulaşılabilen oyun ve benzeri uygulamaları kullanıcıların ücretsiz olarak kullanabilmesidir. Facebook ile kullanıcılar sitelerine gerekli eklentileri kurarak sosyal ağ geçişini sağlayabilmekte, bunun yanında kullanıcıların facebook üzerinde uygulama geliştirmesine de olanak sağlanmaktadır.

Facebook kullanabilmek için herhangi bir sağlayıcıdan alman elektronik posta adresi ile hesap oluşturmak yeterlidir. Bunun dışında bilgisayarda internet tarayıcısı üzerinden ulaşılabilen Facebook, cep telefonu ve tabletler için ücretsiz uygulamaların yüklenmesi ile kullanılabilmektedir. Diğer sosyal medya araçları gibi Facebook kullanabilmek için internet bağlantısı da gereklidir.

İş hayatında Facebook yoğun olarak kullanılmaktadır. Şirketler oluşturdukları profiller sayesinde diğer şirketlerle veya müşterileri ile sanal ortamda rahatça buluşabilmekte, sürekli iletişim kurabilmektedir. Ayrıca şirketler facebook üzerinde reklam alarak birçok kullanıcıya kolayca ulaşabilmekte buna ek olarak sponsorlu haberler ile de şirket sayfalarının tanıtımı yapılabilmektedir. Şirketler geliştirdikleri uygulamalar sayesinde şirketlerini kişiselleştirip, sosyalleştirebilmektedirler. Son dönemlerde mobil cihazlarda da Facebook kullanımının artmasıyla kullanıcılar sürekli çevrimiçi kalabilmektedirler. Facebook sayesinde küçük işletmeler de ücret ödemeksizin veya çok düşük maliyetlerle büyük kitlelere ulaşabilmektedir.

Facebook insanların çevresindeki ağı yeniden oluşturarak, işletmelerin daha geniş çapta bağlantılar kurmalarını sağlar. Bu bağlantıları istatistik olarak takip etmek mümkündür. Sözgelimi; günlük, aylık aktif kullanıcı sayısı, sayfanızı beğenen, gönderilerinize bakan, görüntüleyen, tıklayan kişilerin cinsiyeti, yaşı, ülkesi analizi gibi.

Facebook kullanımının yaygınlaşması ve birçok kişinin facebook aracılığıyla haberleşmesi ve birbirine mesaj yollaması, internetteki e-posta kullanımını düşürmüştür. Facebook’un açıkladığı rakamlara göre 2011 yılı temmuz ayı itibariyle Facebook’daki aktif Türk kullanıcı sayısı 29.663.140 olmuştur

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir