Evde Köpek Nasıl Yıkanır?

Evde Köpek Nasıl Yıkanır?
Evde Köpek Nasıl Yıkanır?

Evde Köpek Nasıl Yıkanır?

Köpeklerde ter bezleri yoktur. Köpekler patileri dışında terlemezler. Dolayısıyla tere bağlı koku oluşmayacağından insanlar gibi sık olarak yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.

Sık yıkandığında derinin pH değeri değişir ve aslında koruyucu olan derinin üzerindeki yağımsı tabaka kaybolur. Köpekler, mantar ve uyuz gibi
hastalıklara daha duyarlı hale gelir. Genellikle aşılama döneminde veteriner hekim yıkanmasına izin vermez. Deride medikal bir problem yok ise, ayda bir kez yıkama önerilir. Tüylü köpekler, sadece fırçalamakla temizlenebilir.

Köpek yıkanacağı zaman önce ılık suyla ıslatılmalıdır. Banyoda, insanlar için üretilen şampuan ve sabunlar kullanılmamalıdır.

Kulağına su kaçırmamaya ve gözüne şampuan gelmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için kulağına vazelinli pamuk konulur. Çünkü kaçan su kulakta kronik dış kulak yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

Durulama bol ılık suyla çok iyi bir şekilde yapılır. Kurulamak için, önce bir havlu ile silinir ve fon makinesinin ılık ayarıyla iyice kurutulur.

Köpeklerin derileri zor kuruduğundan hava akımından uzak bir yerde tutulup ve mümkünse o gün (en az 4-6 saat) dışarı çıkarılmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir