Gribe Ne İyi Gelir?

Evde Grip Tedavisi için Sizlere 10 Tavsiye
Grip nasıl başlar?
Grip genellikle ateşle başlar.Belirtileri öksürük,boğaz ağrısı,burun tıkanıklığı,titreme ve vücutta ağrılardır.Tabi ki grip için evde tedavi yöntemleri doğal yollardan uygulanabilir.
Tabi ki böyle durumlarda öncelikle doktora gidilmesi tavsiyemizdir.Ancak doktora gidemiyorsunuz veya hafif bir grip olduğuna inanıyorsunuz.O zaman evde kendi kendinize gribin üstesinden gelebilirsiniz.
Evde Grip Tedavisi için Sizlere 10 Tavsiyemiz Olacak
1.Vücuttaki Sıvı Eksikliği
Grip sürekli burun akıntısı ve terleme olduğu için vücudu susuz bırakabilir.Bu durumda sıvı tüketilmesi gerekir.Özellikle kusma ve ishal vücudun sıvısının düşmesine neden olabilir.Sıvı eksikliğini gidermek için en güzel içecek su ve meyve sularıdır.Kafeinli içeceklerden bu zamanlarda uzak durulması tavsiyemizdir.Nedeni ise kafein idrar söktürücü özelliğe sahiptir.Boğaz ağrısını genellikle bal ve bitkisel çaylarla giderebilirsiniz.Eğer aynı zamanda midenizde de problem varsa içerken az az içmeye çalışın.Yoksa kusma gibi bir probleminiz olabilir.Vücudun yeterli sıvıya ulaştığını idrarın renginden anlayabilirsiniz.Eğer idrar rengi renksiz ya da soluk sarı olmalıdır.
Grip olduğunuz zaman kesinlikle alkol almayın.Aksine alkol gribi daha da arttırır.
2.Biraz çorba içmek gribe iyi gelebilir.
Soğuk algınlığı ve grip için eskiden annelerimizin yaptığı en güzel uygulamalardan birisi tavuk çorbasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre tavuk suyu çorbası grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını gidermede yardımcı olan önemli bir etkendir.
Yeni pişmiş tavuk suyu çorbasının üzerine eğildiğinizde buharını içinize çekiniz.Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3.İstirahat etmek gribe iyi gelir
Gribi atlatmanın en güzel yollarından biriside vücudunuzu dinlendirmektir.Kesinlikle yatağa uzanın ve uyuyun vücudunuzu dinlendirin.Günlük en az genel olarak sekiz saat düzenli uyuyun.
4.Nemli havayı solumak
Nemli havayı solumak burun tıkanıklığına ve boğaz ağrısına iyi gelir.Bunun en güzel yolu banyo yapıp duş almaktır.Özellikle üst solunum yollarını rahatlatır.Bunu günde birkaç defa yapın.
5.Solunum yollarınız tıkalı ise açmanın en güzel yollarından biriside bir tencereye suyu koyun ve kaynatın sonra kafanıza bir bez koyun kaynayan suyun buharını 40 saniye burnunuza ve ağzınıza çekin.Özellikle burnunuzdan derin nefes alıp verin.Özellikle bir damla nane ya da okaliptüs yağı eklerseniz daha etkili olacaktır.Burun tıkanıklığını gidermek için bunu sık sık tekrarlayın.
6.Sıcak kompres uygulamak gribe iyi gelebilir.Alnınızın ve burnunuzun üzerine sıcak bez uygulayın baş ağrınıza ve sinüs ağrınıza iyi gelecektir.
7.Bazen öksürük ya da boğaz ağrısı için pastil kullanmak etkili olabilir.Soğuk algınlığına iyi gelebilir.
8.Boğazın arka tarafında mukus toplanabilir.Atmak için en iyi yöntemlerinden biriside tuzlu su ile gargara yapmak.Ayrıca havasız kalan kulakları rahatlatmak içinde tuzlu su ile gargara iyi gelir.
9.Eczanelerde satılan tuzlu su damlası ile burun tıkanıklığı giderilebilir.Burnunuza tuzlu su damlatıp sümkürdüğünüzde burun bölgesindeki bütün tıkanıklar açılır.
10. Kesinlikle bütün bu yöntemlerin yanı sıra Rahmetli Barış Manço’nunda dediği gibi nane limon kabuğu biraz kaynatıp içine hatme çiçeği katıp içerseniz bu soğuk algınlığına iyi gelir.
Tabi ki bunların hepsini yaptınız yine de geçmediyse doktorunuza başvurunuz.

grip nasil tedavi edilir