Erkeklerin kadınları cinsellikten soğutan 10 hatası

Erkeklerin kadınları cinsellikten soğutan 10 hatası,Erkeklerin kadınları cinsellikten soğutan 10 hatası Nedir,Erkeklerin kadınları cinsel

Erkeklerin kadınları cinsellikten soğutan 10 hatası

Erkeklerin yaptıkları bazı hatalar eşlerini cinsellikten uzaklaştırabiliyor. Bunun neticesinde çiftlerin cinsel terapi almaları da gerekli olabiliyor. Yapılan hatalar cinsel isteksizliğe ve mutsuz bir cinsel hayata kadar varabiliyor. Kadın ve erkek arasındaki cinsellik, yalnızca arada sırada yapılması gereken bir alışkanlık ya da zorunluluk haline gelirse, eşler giderek birbirlerinden uzaklaşabilir ve cinsel isteksizlik problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Uzun süre devam eden ilişkilerin ya da evliliklerin başlıca sorunlarından olan cinsel isteksizlik pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Kadın ve erkek birlikteliklerinde, erkeklerin kadın algısına bağlı olarak yaptığı hatalı davranış ve tutumlar, en sonunda kadınların cinsellikten soğumasına sebep olabilmektedir.

Kadının cinsel anlamda soğuması:

Cinsel isteksizlik ya da cinsel soğukluğun anlamı, kişilerde cinsel yetinin yerinde olmasına rağmen cinsel eylemler ile alakalı isteğin yeterince olmamasıdır. Başka bir ifadeyle, devamlı veya tekrarlayan bir şekilde cinsel faaliyette bulunma arzusunun az olması ve cinsel fantezilerin hiç olmaması durumudur. Cinsel isteksizlik tanısının konulabilmesi için, hastanın yaşı ve yaşam koşulları gibi cinsel işlevi etkileyebilen faktörler değerlendirilmeli, buna göre cinsel arzunun azalmış olduğu veya hiç olmadığı sonucuna varılmalıdır. Azalan bir cinsel isteğin değerlendirilmesinde sosyal ve kültürel etkenler, dini, psikolojik ve bedensel bazı karmaşık etkenler de bulunduğundan zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumu tanımlamaya çalışan terapistin tüm bu koşulları ve alanları deneyimlemiş olması gerekmektedir. Kadınlardaki cinsel isteğin azalması veya bütünüyle ortadan kalkması, eşine ya da partnerine karşı duyduğu cinsel çekiciliği kaybetmesiyle anlatılabilir. Cinsel soğukluk, zamanla orgazm yaşamamaya ve cinsel birliktelikten kaçmaya kadar uzanabilmektedir.

Cinsel soğukluk, bir hastalık olarak düşünülmese de bir işlev bozukluğu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çiftlerin bu sorunlarını çözememesi halinde ilişkilerin bozulmasına, kadınların cinsel isteksizliğinin ve de partnerinin beklediği cinsel tepkileri gösterememesine sebep olabilmektedir. Erkekler neler yapıyor da kadınları cinsel anlamda soğutuyorlar? Terapilerden elde edilen verilere göre erkeklerin yaptığı 10 hatayı sizlerle paylaşalım;

1- Aşırı kıskançlık: Kadının sahiplenilmesi ve kıskanç tavırlar ilk başlarda belki sorun olmaz. Fakat, erkeklerin aşırı müdahaleleri ve kıskançlıkları zamanla duygusal şiddet sebebi olabilmekte ve kadınlarda negatif algıların öne çıkmasına sebep olabilmektedir.

2- Bakımsızlık: Erkeğin aşırı sigara ve alkol tüketmesi, kötü ve dayanılmaz bir koku yayabilir. Ayrıca hijyenik temizliğe özen göstermediğinde de kadın bu durumdan rahatsız olabilir. Bunun sonucunda da kadın ona dokunmak ve cinsel birliktelikte bulunmak istemeyebilir.

3- Özensiz tavırlar: Flört devresinde erkeklerin kadına gösterdiği ilgi, alaka ve nazik tavırlarının zaman içinde değişime uğraması, eskisi kadar ilgi ve alakanın gösterilmemesi kadını kendinden uzaklaştımanın en kestirme yoludur diyebiliriz. İlişkilerde istikrar çok önemlidir. İlişkilerin süresi ne olursa olsun, erkek ve kadınların karşılıklı olarak ilişkilerini canlı tutmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

4- Baskı: Kadın ve erkeğin kendisine göre ayrı birer dünyaları mevcuttur. Erkek kendi dünya anlayışını baskıcı şekilde kadına kabul ettirmeye çalışırsa, kadının kendi dünyasıyla bir çatışmaya girer. Erkeklerin kadınların doğasını anlamaya çalışmalarının yanında, kadın ve erkeklerin kendilerine ait ayrı dünyaları olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Baskı devam ederse de kadın zamanla erkekten soğumaya başlayabilir.

5- Bencillik: İnsani bir ihtiyaç olan bencillik, aşırı olursa ve kişinin her şeyin merkezine kendisini oturtmasıyla sıkıntı veren bir hal alır. Kadınlar, doğası gereği ilgi odağı olma duygusuna sahiptirler. Buna rağmen erkek kendisini zorlamayla merkeze oturtmaya ısrar ederse, en sonunda kadın erkekten soğumaya başlayacaktır.

6- Acelecilik: Cinsellik başta olmak üzere erkekler bazı aceleci tavırlar sergileyebilmektedirler. Halbuki ilişkiler kadın ve erkeğin birlikte yaşadığı, sevgi ve saygının da olduğu bir süreç olarak karşımızdadır. Sadece kendine odaklanarak aceleci bir cinsellik yaşamaktan yana tavır sergileyen erkekler, sonrasında kadının dengesiz bir ruh haline girmesine sebep olabilmektedir.
7- İstenmeyen davranışlarda ısrarcılık: Evliliklerde veya birlikteliklerde anlaşmazlıklar mevcutsa beraberinde cinsel sorunları da getirebilmektedir. Erkeklerin, kadınların istemedikleri davranışlarda ısrarcı olmaları kadınların sinirlenmelerine ve zamanla da soğumalarına sebep olabilmektedir.

8- uzun süre cinsel ilişkiye girmemek ve monoton bir ilişki yaşamak: Uzun bir müddet cinsellikten ve cinsel uyaranlardan uzak durmak cinsel arzunun azalmasına neden olabilir. Hep aynı cinsel ilişkiyi durağan ve fantezilerden uzak olarak yaşayan çiftler gün geçtikçe birbirlerinden uzaklaşabilirler. Bundan dolayı, istemeseler de erkeklerin kadına dokunması ve erotik masaj uygulaması önemlidir. Bunları yapmak cinsel ilişkiye girmek manasına gelmez, fakat kadının cinsel anlamda soğukluğunun önüne geçebilir.

9- Kadının vücudunu beğenmeme: Her kadın vücuduna önem verir. Kendi vücudunu beğenmeyen kadın, partnerinin bakış açısını da kendi yününden görür. Bundan dolayı da kadına iltifat edilmediğinde, onu beğendiğini ve arzuladığını hissettirmediğinde kadın özgüven azalmasına ve cinsel soğumaya doğru yönelir.

10- Cinsel performans ısrarı: Her yaşanan cinsellik kadın ve erkek arasında ruh, beden ve zihin üçgeninde yaşanır. Bu kavramlardan birinin eksik olması yaşanan cinsellikte sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Cinsellik sadece kadın ve erkek cinsel organlarının birleşmesiyle sınırlandırılamaz. Cinsellik sevgi, saygı ve güvenle beraber yaşanan bir olgudur. Çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşarak cinselliklerini bitirebilirler. Halbuki, cinsel hayatlarında bahsi geçen sevgi, saygı ve güven olgularının paylaşımı çiftleri birbirlerine yaklaştırabilecektir.
Cinsel soğukluğun veya isteksizliğin çözümünde yapılması gereken, cinsel sorunların olduğu gibi kabullenilmesidir. Eşlerin bu sorunlarını birbirlerini incitmeden konuşabilmeleri, ortak bi,r sorun şeklinde ele almaları ve beraberce çözüm aramaları gerekmektedir. Kadın beğenilme duygusunu erkekte hissetmeli ve bunu onun gözlerinde görebilmelidir. Bireysel çabaların başarılı olmaması halinde yardım alınmalıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir