Enerjinin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Enerjinin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir,Enerjinin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Hakkında Bilgi,Enerjinin Önemi

Enerjinin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Canlılar yaşantılarını devam ettirebilmek, makineler çalışabilmek için enerjiye ihtiyacı vardır. Tüm bu yaşanan ve gerçekleşen olayları düşünerek etrafınızda kullanılan enerji kaynaklarını sayınız.  Saydığınız Enerji Kaynaklarına göre, enerji nedir? sorusu size yöneltildiğinde nasıl bir tanım yaparsınız? Enerjiyi bir kaç cümle ile nasıl anlatırsınız?

Yaşantımız içinde enerji kavramına sıkça rastlamaktayız. Özellikle son yıllarda sohbetlerimizde enerji ile ilgili konulara daha sık yer vermeye başladık. Gün geçmiyor ki haberleşme araçlarında enerjiyle ilgili bir habere rastlamayalım. ”Ülkemizde enerji sıkıntısı vardır, enerji tasarrufu yapmalıyız, enerji fiyatları gün geçtikçe artmaktadır, enerjiye zam geldi” gibi sözlere hiçte yabancı değiliz.

Evlerimiz, kasabalarımız, şehirlerimiz elektrik enerjisi sayesinde aydınlanır, taşıma araçlarımız olan trenler, arabalar, uçaklar ile roketler kimyasal enerji sayesinde hareket eder. Evlerimizi ısıtmak, yemek pişirmek için ısı enerjisine ihtiyacımız vardır. Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren müzik dinlemek ise ses enerjisi sayesinde olmaktadır.

Enerji denilince aklımıza ilk gelen ”elektrik, ışık, benzin, doğal gaz, kömür, ateş, Güneş, pil belki de baraj ve rüzgar”dır. Enerji, evrenin sahip olduğu en büyük zenginlik olabilir.

Doğada bu enerjiler dışında, radyoaktif maddelerden yayılan nükleer enerji, esen rüzgarın sahip olduğu rüzgar enerjisi, gezegenleri ve sistemleri yani evreni bir arada tutmaya yarayan çekim potansiyel enerjisi, büyük küçük her kütlenin sahip olduğu kütle enerjisi gibi enerji çeşitlerinin var olduğunu görüyoruz.

Tarlasını traktörle sürecek çiftçinin traktörü çalıştırarak iş görebilmesi için veya fabrikalardaki işçinin makineleri çalıştırarak işini yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

Otomobil bir yerden bir yere giderken otomobilin motoru kuvvet uygular. Motorun uyguladığı bu kuvvet otomobilin yol almasını sağlar. Otomobil yol alırken enerji harcar. Öğrenci masayı bulunduğu yerden alıp başka bir yere taşırsa enerji harcamıştır.

Etrafımıza baktığımızda çevremizde birçok cisim görürüz. Bu cisimleri görmemizi sağlayan bizi karanlıktan kurtaran ve Dünya’yı ısıtan Güneş’ten gelen enerjidir. Güneşten gelen enerjiyi yaşamını devam ettirebilmek için besine dönüştüren ise fotosentez yapan canlılardır.

Oynamak, gezmek, çalışmak ve hatta uyumak için bizlerinde enerjiye ihtiyacı vardır. İhtiyacımız olan enerjiyi yediğimiz yiyeceklerden elde ederiz.

Çevremizdeki çoğu olayın gerçekleşmesinin nedeni enerjidir

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir