En Sağlıklı Uyku Saatleri

SAĞLIKLI UYKU SAATLERİsağlıklu uyku

İnsan, günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu enerjiyi bir çok yiyecekten, içeceten sağlayabilir fakat düzenli uyku uyumadığı zaman hangi yiyeceği yerse yesin her uyandığında halsiz, bitkin, yorgun olarak uyanır. Bunun bir tek nedeni vardır ki o da düzenli uyumama!

İnsanların yaşamı 24 saat üzerine kuruludur. Sağlıklı bir insan bu 24 saatin 8 saatini uykuda geçirmelidir ki dünya üzerinde çeşitli insanlar üzerinde yapılan araştırmaların %85 i bu doğruluğu ortaya koymaktadır. Bu 8 saatlik uykuyu hangi saatler arasında uyumalıyız? bu 8 saati gece 12’yi geçirmemek koşulu ile uyuduğumuz takdirde herkes uykusunu almış zinde olarak güne başlar fakat bu 8 saatlik uyku diliminin 3 saati varki bu 3 saati kesinlikle bütün insanlar uykuda geçirmeli bu saat aralıkları ise gece 23.00 ile 02.00 saatleri arasıdır. Mesela saat 23:00’da uyuyan bir insan sabah saat 07.00’da kendiliğinden sağlıklı bir şekilde uyunabilir. saat 01.00’da uyuyan bir insan da sabah 09.00 kadar uyuyabilir fakat diğer örnekteki insan 23:00-02:00 saatleri arasındaki en sağlıklı uykuyu aldığı için daha zinde olarak güne başlar.

Düzenli Bir Uyku İçin;

♦ Akşam saat 17.00’dan sonra kesinlikle uyku kaçırma özelliği bulunan içecekleri içmeyin bu içeceklerden bazıları çay, kahve, neskafe, kola vb.

♦ Uykulu olduğunuz anda uykunuzu bastırmaya çalışmayın yatağınıza gidip uyuyun.

♦ Akşam saatlerinde uyumadan hemen önce ağır yiyeceklerden ve içeceklerden kesinlikle uzak durun.

♦ Öğleden sonra ve ikindi vaktinden sonra şekerleme yapmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir