En Popüler ve Sık Kullanılan Sosyal Paylaşım Siteleri

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ

Facebook, Twitter, FriendFeed, Google+ ve Myspace gibi sosyal paylaşım siteleri de web 2.0 kapsamında, kullanıcıların içeriklerini hazırladıkları siteler olarak kabul edilebilirler. İnsanların kolayca üye olarak kullandıkları bu sitelerde çevrimiçi yayın yapabilmek mümkündür. Sözgelimi Facebook’taki kişisel sayfasını kişisel blog ya da kişisel web sitesi gibi kullanıp sürekli olarak içerik paylaşan birçok kişi vardır.

Sosyal medya siteleri genellikle birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin Facebook üzerinden paylaştığı videolar YouTube linkidir ya da Twitter’da atılan bir tweet (yanındaki kutucuk işaretlendiğinde) aynı anda Facebook’ta “durum güncellemesi” olarak gözükmektedir.

Önümüzdeki yıllarda bilgisayar kullanımının gitgide artması ve internetin yaygınlaşması ile iş hayatında sosyal medya kullanımının yaygınlaşması beklenmektedir.

Kullanıcılar fikirlerini, fotoğraflarını, videolarını bu siteler üzerinden yayınlayabilmekte, istedikleri kullanıcılar ile paylaşabilmektedirler. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden sürekli iletişim kurmak ve dosya paylaşımı yapmak da mümkün olmaktadır. Bu yüzden Facebook kullanımının yaygınlaşmasıyla, e-posta kullanımını azaltmıştır. Çünkü insanlar çevrimiçi olarak mesajlarını (gerekirse dosya da ekleyerek) Facebook aracılığıyla paylaşmaktadırlar. Gerek iş, gerekse evde internet açıkken, ekran karşısındayken sürekli olarak Facebook’ta çevrimiçi olan birçok kişi vardır. Bu yüzden iş hayatında genellikle iş yerinden Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine erişim kısıtlanmıştır.

Daha önce söz edilen “Dijital Yaşam” araştırmasını gerçekleştiren uluslararası araştırma şirketi TNS’in, Teknoloji ve Medya Direktörü Dirk Steffen Türkiye’de sosyal medya kullanımının çok ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, durumu şöyle yorumlamaktadır (Hürriyet, 2012):

“Sosyal medyayı her yaştan insan kullanıyor. Yaş çeşitliliğinde en düzenli dağılımın olduğu ülkelerden biri Türkiye. İnternet kullanıcılarının yüzde 36’sı hergün sosyal paylaşım sitelerinde geziniyor. Dijital dünyada 8’inci sıradasınız ve hızla da yükselen kullanımınız var. Aynı zamanda sosyal mecralarda markalar ile arkadaşlık yapmayı da seviyorsunuz. Yine sosyal mecralarda dünya ortalamasına göre yüksek düzeyde marka arkadaşlığı kuruluyor.”

Milyonlarca kişinin bir araya geldiği sosyal paylaşım sitelerini işletmeler de yoğun bir şekilde kullanması da beklenen bir olgudur. Birçok işletme hem reklam yapmak, hem de müşterileri ile biraraya gelmek, onların beklentilerini, şikayetlerini karşılamak için bu tür sosyal mecralarda temsil edilmektedir. Hatta birçok işletme özel olarak sosyal medya uzmanı istihdam etmektedir. Bu uzmanlar işletmenin itibarını, marka değerini koruyacak şekilde bilinçli bir iletişim stratejisi izlemektedirler.

Yaptıkları yayınları kolayca potansiyel müşterilerine ulaştırması ve bunun için herhangi bir maliyete katlanmaması sosyal paylaşım sitelerini işletmeler için çok cazip kılmaktadır. Ayrıca işletmelerin müşterileriyle bu kanallar üzerinden sürekli olarak iletişim kurabilmeleri büyük avantaj sağlamaktadır. Kişisel veya kurumsal olarak çevrimiçi yayın yapmamızı sağlayan bu sitelerin kullanıcı sayıları ve ziyaretçileri her geçen gün daha da artmaktadır.

İşletmelerin sosyal medya çalışanları kendilerine sosyal medya ile ulaşan müşteri/müşteri adaylarının talepleri ile ilgilenmekte; gerekirse bu kişileri kurumsal web sitesine, çağrı merkezine ya da şubeye yönlendirmektedir. Bu klasik hizmetin yamsıra sosyal medya uzmanlan, bir başvuru olmaksızın gün içinde sürekli anahtar sözcük taraması yaparak çalıştıkları kurumla ilgili ne gibi yazışmaların (mention) olduğunu denetler. Olumsuz diyalogları çok fazla büyümeden (proaktif şekilde) önleyebilmek için uğraşırlar.

Sözgelimi bir kişi A Bankası’nda ilgili yaşadığı olumsuz bir tecrübeye ilişkin düşüncesini twitter’da paylaşıyor. A Bankası’nın sosyal medya çalışanı bu kişiye en kısa sürede ulaşarak yardımcı olmaya, sorununu çözmeye ve onu ikna etmeye çalışıyor. Böylece hem kamuoyuna A Bankası’nın müşterilerini önemsediği mesajını veriyor, hem de konu çok fazla büyümeden (retweet vb. almadan) müdahale edilmiş oluyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir