Edirne Selimiye Camii (Ne Zaman Yapıldı Tarihi Kim Yaptı)

Edirne Selimiye Camii (Ne Zaman Yapıldı Tarihi Kim Yaptı),Edirne Selimiye Camii (Ne Zaman Yapıldı Tarihi Kim Yaptı) Hakkında Bilgi

Edirne Selimiye Camii (Ne Zaman Yapıldı Tarihi Kim Yaptı)

Selimiye Camii, 55 yaşında ”Baş Mimar” olan Mimar Sinan’ın dünya mimarlık sanatına armağan ettiği gerçek bir başyapıttır. Osmanlı İmparatorluğu’nun Edirne’deki simgesi olan camii 1569-1575 yılları arasında Sultan II. Selim döneminde inşa edilmiştir. Caminin çok uzaklardan görülebilen dört minaresi inşaat yerinin ne kadar özenle seçildiğinin en güzel kanıtıdır. 2.475 metrekare alan üzerine inşa edilmiş olan caminin 31,30 metre çapındaki kutbesi yerden 43,28 metre yüksekliktedir. Kubbe 8 büyük payeye oturur. Caminin, 3,80 metre çapında, 70,89 metre yüksekliğinde üçer şerefeli dört minaresi vardır.

 Mihrapta ve minberde sıra dışı güzellikte bir mermer işçiliği görülür. Altın varaklı kalem işçilikleri ve 16. yüzyıl İznik çinileri olağanüstü bir güzelliğe sahiptirler. Selimiye Camii’nin en ilginç özelliklerinden biri de 999 penceresidir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığına göre, neden 1000 değil de 999 pencere yaptığı sorulduğunda Mimar Sinan, ”1000 diyerek geçiştirmek kolay, 999 demeli ki işin önemi anlaşılsın”diye farklı bir yanıt vermiştir. Caminin ortasındaki küçük havuzun sütunlarından birinin üzerinde göreceğiniz ters lale deseni de ilginçtir. Selimiye Cami’nin inşaatı 27.160 akçeye mal olmuştur.

 Caminin taş duvarlarla çevrili şadırvanlı avlusunda medrese, terasın altında da Sultan III. Murat zamanında inşa ettirilmiş olan arasta bulunur.  Arasta, Sultan III. Murat döneminde Selimi’ye Camine gelir sağlaması amacıyla Mimar Sinan’a yaptırılmış. 255 metre uzunluğunda, 73 kemeri arastada 124 dükkan vardır. Edirne’de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş eserler arasında bugün otel olarak kullanılan Rüstem Paşa Kervansarayı, Ali Paşa Çarşısı, Yalnız Göz ve Saray Köprüleri, Sokollu, Tahtakale ve Mezitbey hamamları vardır.

Edirne Selimiye Camii
Edirne Selimiye Camii

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir