Edebiyat Hafıza Teknikleri Hakkında Bilgi

Edebiyat Hafıza Teknikleri Hakkında Bilgi,Edebiyat Hafıza Teknikleri,Edebiyat Hafıza Teknikleri Nedir,Edebiyat Hafıza Teknikleri

Edebiyat Hafıza Teknikleri Hakkında Bilgi

Hafıza teknikleri daha önceden pek çok alanda kullanılmakta idi. Bu tekniğin edebiyata uyarlanması henüz çok yenidir. Sınavda edebiyattan da soruların gelmesi, öğrencilerin kısa zamanda çok fazla edebiyat bilgisini öğrenmesini gerektirdi. Tabi bu da hiçbir teknik kullanmadan çok zor. Edebiyatta hafıza teknikleri özellikle sanatçılar ve eserlerine çok iyi uyarlanabilmekte. Böylece ezber yapmadan kısa zamanda çok fazla sanatçının eserleri kalıcı olarak öğrenilebiliyor.

Bu teknik genellikle yazarın adı soyadı ve eserleri arasında bir ilgi, benzerlik kurularak yapılmakta. Sanatçının adı ya da soyadı ile eserleri arasına köprü kurulmakta böylece eserin başka sanatçının eserleri ile karışması önlenmektedir.

Konuyla İlgili Örnekler:

* “Geçtiğim Yol” Ali Canip Yöntem‘e aittir. Bu eserin bu sanatçıya ait olduğunu şu şekilde aklımızda tutabiliriz.

“Yöntem”in eş anlamlısı “yol” dur. (Bunun bir yolu (yöntemi) olmalı). “Geçtiğim Yol” sorulduğunda yolun eş anlamlısı (yöntem) akla gelmeli, yöntemden de Ali Canip Yöntem akla gelmeli.

* “Karartma Geceleri” , “Rıfat Ilgaz”a aittir. Yazarın soyadındaki “gaz” sözcüğüne dikkat edelim. “Karartma Geceleri”ni gaz lambasıyla aydınlattığınızı hayal edin.

*Yüz temel eserden biri olan “Boğaziçi Mehtapları”, “Abdulhak Şinasi Hisar”a aittir. Bu eseri de başka yazarların eserleriyle karıştırmamak için sanatçının soyadındaki “Hisar” sözcüğünden yararlanacağız. Boğaziçi‘ndeki hisarı bilmeyen yoktur sanırım. “Boğaziçi Mehtapları” denince aklımıza İstanbul Boğazı’ndaki hisar gelecek, hisardan da “Abdulhak Şinasi Hisar“ gelecek.

* Knut Hamsun‘un en önemli eseri “Açlık“tır. Bu sanatçının eserini de aklımızda tutmak için bir hamsterin açlık çekerek öldüğünü hayal edin.

* Moliere‘nin en önemli eseri Cimri‘dir. Moliere o kadar cimri ki sadece mol yer.

* Ahmedi‘nin en önemli eseri İskendername‘dir. Ahmedi denince ah mide akla gelmeli, yani midesine çok düşkün bir adamın iskenderi çok sevdiğini düşünün.

* “Çil Horoz” adlı eser, Oktay Rifat Horozcu‘ya aittir. Şairin soyadından eserini anımsamak çok kolay olacak.

* Şevket Rado, radyo sohbetleriyle ünlüdür. Soyadından bunu anımsamak çoook kolay olacak :))

* Orhan Pamuk, Yazarın soyadına dikkat edelim. Pamuk beyazdır. Yazarın eserlerinde de renkler ön planda. Mesela “Beyaz Kale”, pamuk da “Kar” gibi beyazdır. Beyazın zıddı karadır, “Kara Kitap” . Beyaz; saflığın, masumiyetin simgesidir “Masumiyet Müzesi”. Renklerden bahsedip de kırmızıdan bahsetmezsek olmaz; çünkü “Benim Adım Kırmızı” 🙂

* “Suyu Arayan Adam” adlı eser Şevket Süreyya Aydemir‘e aittir. Bu eserin Şevket Süreyya Aydemir’e ait olduğunu şu şekilde aklımızda tutacağız: Çölde suyu arayan bir adam hayal edin susuzluktan ölmek özeredir ve Allah’a “Su Ver Ya” Allah’ım, diye yalvarır. Suverya ile Süreyya arasındaki benzerliğe dikkat edelim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir