Ebola Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır Belirtileri

Ebola Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır Belirtileri,Ebola Virüsü Nedir,Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır,,Ebola Virüsü Belirtileri,Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir
Ebola Virüsü Nedir

Ebola Nedir?

Geçen yılın en önemli konularından biri de Ebola virüsüydü. Gine‘de başlayan salgın, komşu ülkelerde hatta Avrupa‘da bile görüldü. Çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine neden olan Ebola virüsü nasıl ortaya çıkıyor? Ebola belirtileri nelerdir?

Ebola (EVH) (Önceki adıyla Ebola Hemorajik Ateşi) virüs hastalığı viral kanamalı ateşlerden bir tanesidir. Vücutta akut başlangıçlı yüksek ateş ile başlar ve gastrointestinal kanamalarla seyreden bir enfeksiyon hastalığı şeklinde karşımıza çıkar. EVH insanlarda genellikle ölümcül olarak seyreder. Salgın anında ölüm oranı %90’ları aşar.

Ebola ilk kez 1976 yılında aynı anda iki farklı yerde salgın halinde görüldü. Salgınlardan biri Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘nde bulunan Ebola Nehri kıyısındaki bir kasabada, diğeri ise Sudan‘ın uzak bölgelerinden birinde gözlemlendi. Virüsün kesin kaynağı bilinmemekle beraber elde edilen bulgular nedeniyle meyve yarasalarının (pteropodidae) virüsün kaynağı olduğu düşünülüyor.

2014 Batı Afrika Salgını

Aralık 2013‘te Gine‘de başlayan salgın Mart 2014‘e kadar Ebola olarak tespit edilemedi. Bu nedenle salgın, Dünya Sağlık Örgütü Raporu‘nda da yer almadı. Yaşanan bu gecikme nedeniyle salgının zamanında kontrol edilmesini de önledi. Gine‘nin komşusu Liberya‘da vakalar görülmeye başlamasıyla birlikte hastalık uluslararası alanda tüm dikkatleri üzerine çekti.

Ebola virüsü salgını görülmeye başladığından itibaren 4 ülkede toplam 3 bin 706 kişiyi etkiledi. Bu hastalığa bağlı olarak bin 848 ölüm gerçekleşti.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola virüsü, hasta kişilerin vücut salgıları, kanı ve organları ile temas sonucunda toplum içinde insandan insana kolayca bulaşabilir. Hasta kişinin kan ve vücut salgılarının bulaştığı, döküldüğü objelerle teması halinde direk olarak bulaşmaya neden olmaktadır. Bulaşma semptomları ortaya çıkardığı andan itibaren sıklıkla da ateş sonrası başlar. Hastalıktan iyileşenler vücut salgıları ile haftalarca virüsü etrafındaki insanlara bulaştırabilir.

Ebola Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hastalık şu belirti ve bulguları ortaya çıkarır; Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, ciddi halsizlik ve boğaz ağrısı. Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 ile 21 gün (genellikle 8 – 10 gün) sonra görülür. Bu belirtilerin görülmesinden sonra ise ishal, kusma, iç ve dış kanama ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma ortaya çıkar. Yaygın kanamalar ve yaygın damar içi pıhtılaşmanın başladığı hastalar büyük oranda septik şok tablosunda kaybedilir. Ebola virüsü 5 farklı laboratuvar testi ile saptanabiliyor. Hastaların bir kısmı iyileşirken, neden bazılarının öldüğü tam olarak anlaşılamıyor. Bununla beraber ölenlerin virüse karşı yeterli bağışıklık geliştiremedikleri bilinmekte.

Ebola Hastalığına Karşı Alınan Önlemler

Batı Afrika‘da belirlenen Ebola hastaları uygun merkezlerde sağlık yetkilileri tarafından temas – damlacık ve solunum izolasyonuna alınarak diğer insanlardan yalıtılmakta ve bu hastalarla teması bulunan kişilerin de üç hafta süre ile ateşlerini takip etmeleri öneriliyor.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir