E Devlet Nedir?

Tüm kamu bilgi sistemlerini tek bir merkezden vatandaşların hizmetine sunan kapsamlı projeye E-devlet diyoruz. Ülkemizde yeni bir kavram olan e-devlet, verimliliği artırmak amacıyla ve çağdaş toplum olmanın bir gereği olarak ortaya çıkmıştır.Bu anlamda yönetenlerle yönetilenler arasındaki her türlü ödev ve yükümlülüklerin karşılıklı olarak “dijital ortamda” sürekli ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir.

E devlet nedir?
E devlet, tüm kamu bilgi sistemlerini tek bir merkezden vatandaşların hizmetine sunulması anlamına gelmektedir. E-devlet kurulmasında ki amaç devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması sağlamaktır

e devlet nedir ne işe yarar
Günlük hayatınızdan saatler ayırarak ancak üstesinden gelebildiğiniz bürokratik işlemleri, oturduğunuz yerden kolayca halledebilmenizi sağlayan projenin kullanımı gün geçtikçe artmakta.
Toplamda 700′den fazla hizmeti bir arada bulabildiğiniz sistemde saatlerce sıra bekleme derdinden kurtulabilirsiniz.Bu bildirimimizde kısaca e-devlet üzerinden neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.
700′den fazla hizmet
Herşey ilk başta sisteme girişinizle başlıyor aslında, PTT şubelerinden 1 Lira karşılığı alacağınız şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Önce Turkiye.gov.tr adresine girerek şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.
Sisteme giriş yapıldıktan sonra kolay bir arayüz sizi karşılamakta ve sorunlarınıza çözüm bulabilmektesiniz. Bunları öğrenmek için önce sorgulamalar kısmına, oradanda internet üzerinden verilen hizmetler için başvurular kısma girmeniz gerekiyor.
Adalaet Bakanlığından Emminet Müdürlüğüne kadar bir çok kurum ellerinizin altında.Mahkeme dosyası sorgulama, araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sorgulama ve e-Pasaport gönderi takibi gibi bir çok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Detaylarını yazmakla bitiremeyeceğimiz bu sistemi kısaca özetlemek gerekirse;
Neler yapılabiliyor?
• Sicil kaydı sorgulama
• Mobil hat sorgulaması
• Tüketici şikayeti

e-devlet