Doğal Anıtlar Nasıl Oluşmuştur

Doğal Anıtlar Nasıl Oluşmuştur?

Yerkabuğunun oluşumu sürecinde ortaya çıkan yeryüzü şekillerine ‘’ doğal anıt ‘’ denir.
Yerkabuğunun oluşum sürecinde ortaya çıkan peri bacaları, travertenler, mağara, şelale vb. yeryüzü şekilleridir. Pamukkale travertenleri, Damlataş mağarası, peri bacaları ülkemizde bulunan doğal anıtlara örnektir.

peri bacaları
Doğal Anıtlar Nasıl Oluşmuştur

Peri bacaları;

Havanın ve suların etkisiyle yerkabuğunun yumuşak kısımlarının aşınması ve sert kısımlarının kalmasıyla oluşmuştur.

Traverten;
traverten
Travertenler, su içinde kimyasal yolla çözülebilen çeşitli minerallerin (özellikle kirecin), suyun buharlaşması sonucunda çökelmesiyle oluşmuştur. Yurdumuzdaki en tipik örneği Denizli yakınındaki Pamukkale travertenleridir.

Mağara;
mağara
Mağaralar, yer altı sularının, kireç taşlarını çözerek oluşturduğu çeşitli büyüklükteki oyuklardır. Mağaraların tavanından damlayan kireçli sular buharlaşırsa çökelen kireç tavanda sarkıtlar, tabanda ise dikitleri oluşturur. Sarkıt ve dikitler zamanla büyüyerek birleşip mağara içerisinde damla taşı denilen yapıları oluşturur.

Anıtlar, genellikle heykel ya da çeşitli biçimlerdeki yapılar.

Anıtın amacı, bir kişinin, olayın ya da tarihsel bir dönemin anısını canlı tutmaktır. Tarihteki en önemi anıt örnekleri Mısır piramitleridir. Bir tür anıtmezar olan piramitler, çok eski zamanda yaşamış ve oraya gömülmüş olan firavunların (kralların) anılarını yaşatmak amacıyla yapılmışlardır. Zafer takları da tarihteki önemli anıt örneğidir. Roma’daki büyük zafer takları Romalı generallerin, Paris’teki ünlü Zafer Takı Napolyon ordularının savaşta kazandıkları zaferlerin anısına dikilmiştir. Londra’da Whitehall’daki Kenotaf da (boş lahit) en ünlü savaş anıtlarından biridir.
Dünyanın pek çok ülkesinde, meydan ve caddelerde tek bir kişinin anısına dikilmiş anıtlara rastlanır. Ankara ve Türkiye’nin öteki kentlerindeki Atatürk, ABD’nin Washington kentindeki George Washington anıtları, İngiltere’de Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda bulunan Nelson Sütunu bu tür anıtlara örnek olarak verilebilir.

Dola Anıtlar ise kişiler tarafından değilde yer yüzünde meydane gelen sarsıntılar depremler kırılmalar vb. olaylar sonucunda meydana gelmiş yapılardır.Bunların meydana gelmesinde insanın etkisi değilde tabiatın etkisi vardır.Yeryüzünün su ve hava gibi doğal yollarla aşınıp şekil alamasına doğal anıt denir. mesela peri bacalar,pamukkale traventenleri gibi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir