Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri
Dizde oluşan ağrının ne tür bir ağrı olduğunu belirlemeniz gerekir.
Orta şiddette diz ağrısı için hafif genellikle evde başarıyla tedavi edilebilir. Bir burkulma veya zorlamaya nedeniyle oluşan diz ağrısı için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.
Evde ağrı tedavisini denemeden önce çok dikkat edilmelidir. Zedelenme sonucu orta ve şiddetli ağrılar için kesinlikle doktora başvurup tıbbi yardım alınmalıdır.Orta ve şiddetli diz ağrısının bazı türlerinin evde tedavisi mümkün olmayıp, ağrıyı tedavi etmek için ameliyat veya diğer müdahaleler gerekebilir.
Yani bütün diz ağrıları için evde tedavi uygulanamaz.
Yaralanma ile meydana gelen ağrının tedavi edilmesi
Eğer sert bir düşme ile diziniz gergin bir hale gelmiş ya da burkulmuşsa evde yapacağınız ilk yardım uygulaması faydalı olabilir.
İlk yapmanız gereken dizinize soğuk yani buz kompres uygulanabilir.Tavsiyesimiz medikal firmalarda satılan jelleri buzlukta bekletip kullanmaktır.Tabi evlerimizde genellikle dondurulmuş bezelye gibi sebzelerde ağrıyan kısma uygulanırsa faydalı olabilir.Burkulmalarda genelde şişmede olabilir bu gibi durumlarda yapılması gereken şişmeyi önlemek için bandaj ile o kısmı yani dizinizi sıkıca sarın.Ama çok da sıkı sarmayın kan dolaşımını engeller.Dinlenirken ya da yatağa uzandığınızda ayağınızı yüksekte tutun.
Artrit (iltihap) ağrı tedavisi
Kireçlenme nedeniyle eklem yerlerinde kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucu yaralanma ve diz ağrısı oluşabilir.İnsanlar yaşlandıkça, onların eklemleri arasındaki kıkırdak bozulmaya başlar. İltihap nedeniyle kemiğin kemiğe teması sonucu acı ve ağrı oluşabilir.
İltihap sonucu oluşan hasarı tersine çevirmek için doktora başvurmaktan başka çare yoktur. Aşırı durumlarda, bir doktor eklem replasmanı (Diz replasmanı sırasında, bir cerrah hasarlı kemiği ve kıkırdağı uyluk kemiğinden, incik kemiğinden ve dizkapağından kesip çıkarır; yerine metal alaşım, yüksek kaliteli plastik ve polimerlerden yapılmış bir yapay eklem yerleştirir.)önerebilir. Ancak, ağrı sadece orta seviyede ise veya hafif ise, evde tedavi yöntemiyle ağrı hafifletilebilir veya yok edilebilir.
Doğal besin takviyeleri
Bezen ilaçlardan daha çok alternatif tıp dediğimiz bitkisel tedaviler diz ağrılarında daha faydalı olabilir.Tabi ki çoğu zaman etkili olsa da bu tür bitkisel tedavilerin ya da iltihaptan dolayı oluşmuş diz ağrılarının tedavisinde uygulanan bitkisel tedavinin bilimsel olarak tıp açısından bir açıklaması yoktur.İşte birçok insanın yaşadığı bu diz ağrılarının bitkisel tedavisi için birkaç öneride bulunalım istedik.Aşağıdaki bitkisel otlar tedavi için size sunacağımız birkaç örnektir.
Söğüt kabuğu
2001 yılında yapılan bir çalışma ile iltihaptan dolayı oluşan diz ağrılarında söğüt kabuğu çayı ve kapsül olarak kullanılarak iltihap kurutulabilir ve ağrı giderilebilir.Ayrıca söğüt kabuğu ateş,ağrı ve iltihaplanmayı gidermek için de kullanılabilir.
Zencefil ekstresi
Zencefil çeşitli biçimlerde mevcuttur. Bu sağlık, gıda veya vitamin mağazalarında önceden paketlenmiş bir şeklinde satın alınabilir. Zencefil kökü ya da çay marketler de bulunabilir. Baharat birçok ev hanımlarının mutfağında kullanılmaktadır. Sağlık açısından zencefilin faydası çoktur bunlardan bazıları mesela mide rahatsızlığı ve mide bulantısının rahatlamasını sağlamasının yanı sıra ağrı kesici özelliği de vardır.. Zencefil ayrıca yapılan bir çalışmada da artritli zencefil artrit için ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde kullanıldığında, ağrıyı azaltmak için yardımcı olduğu bulunmuştur.
Glukozamin ve kondroitin sülfat
Bu iki konsantrenin kullanıldığı zaman eklem sağlığına çok büyük faydası olduğu görülmüştür.Araştırmalara göre bu kombinasyon orta derecede ve hafif derecede kireçlenme ile oluşan ağrılara ciddi seviyede etkisini göstermiştir.Daha şiddetli ağrılara da faydasının olduğu hafiflettiği görülmüştür.
Alternatif tedaviler
Tai Chi
Tai chi denge ve esnekliği artırır, zihin-beden egzersizi olarak adlandırılan bu tedavi şekli eski bir Çin şeklidir.Tai chi tedavisi özellikle kireçlenmelere karşı etkili bir tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. Ağrıyı azaltıp ve hareketliliği arttırmıştır.
Egzersiz hareketleri ve kilo verme yöntemi ile diz ağrılarında tedavi yöntemi

Günlük yapılan düzenli egzersizlerle eklemler sürekli hareket ettiğinden diz ağrısını azaltabilir.Bacağınızı sürekli sabit tutarsanız veya eklemler hareket etmezse ağrı şiddetli ve çekilmez hale gelebilir.Özellikle de ağrı iltihaplanmadan dolayı oluyorsa dikkat etmek ve bacağı hareket ettirmek gerekir.Ayrıca kilolu iseniz dizinizde ağrı olabilir.Kilo vermek faydalı olabilir.
Isı ve soğuk terapi
Bir ısıtma yastığı yardımıyla sertleşmiş eklemler yattığınız yerde dinlendirerek ağrı giderilebir.Bir jel tarzı soğuk paketi veya soğuk kompres sarma etrafında ağrı ve şişme azaltabilir.

Diz Ağrısına Ne İyi Gelen Yöntemler
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir
Diz Ağrıları Nasıl Giderilir
Diz Ağrıları