Divanü Lügati’t Türk İncelemesi Tahlili Konusu

Divanü Lügati’t Türk Hakkında Bilgi, Divanü Lügati’t Türk Özet Bilgi, Divanü Lügati’t Türk Kısa Açıklaması, Divanü Lügati’t Türk Adlı Eserin İncelenmesi, Divanü Lügati’t Türk Eserini Kim Ne Zaman Yazmıştır?, Divanü Lügati’t Türk Adlı Eser Hangi Devlet Zamanında Yazıldı?,Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdüğünü, Divanü Lügati’t Türk Bize Ne Anlatmak İsteniyor?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Divanü Lügati’t Türk Hakkında Önemli Bilgiler Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

DİVANÜ LÜGATİ’T TÜRK

Karahanlılar devrinde Kaşgarlı Mahmut tarafından 1072 – 1074 yılları arası yazılmıştır. Yazar, Türkçenin Arapça kadar zengin bir dil olduğunu hatta ”Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdüğünü” göstermek amacıyla yazdığını söyler. Kaşgarlı Mahmut kendisi bir hükümdar soyundan olmasına karşın 20 yıl kadar Türklerin yaşadığı bölgeleri dolaşmış, 7500 civarında sözcük derlemiştir. Böylece İslamiyetten önceki döneme ait pek çok sayıda koşuk, sagu, sav vb. derlemiştir.

divanü lügatit türk

Örnek:

kuz: kuz tag ”Güneş görmeyen dağ, dağın kuz yeri”

beş: Beş, sayıda beş

koş: Herhangi bir şeyin çifti, eşi. Bu sözden alınarak makasa da ”koş biçek” denir. ”Çift bıçak” demektir.

Arguca, şu savda dahi gelmiştir. korkmuş kişige

koy başı koş körünür: Korkmuş adama koyun başı çift görünür. Bu sav, bir şeyden korkan ve her dakika bir hayal gördüğümde sıçrayan kişi için söylenir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir