Dişteki İltihap Nasıl Geçer?

• Diş iltihabı tedavi edilmezse diş çürümesine neden olabilir (diş çürükleri, boşluklar)
Herhangi bir dişinizde oluşan diş çürümesi tedavi edilmediği takdirde diş iltihabı oluşur.Bu çürüme diş minesinin dış katmanında veya mine altındaki katmanda ise dişe zarar vermez.Ancak diş çürümesi sinirlere ve kan damarlarına ulaştığı zaman çürükte oluşan bakteriler diş iltihabı oluşmaya başlar.Dişin içinde akut pulpitis oluşur.Dişin içindeki bu çürüme öyle bir hale gelir ki ağrı sanki beyninize bir çivi çakıyorlarmış hissi uyandırır.Hatta öyle bir hale geliyor ki geceleri acıdan uyuyamaz hale geliyorsunuz.En güzeli dişinizde çürüme farkettiğinizde hemen doktora başvurup tedavi yöntemini araştırmaktır.Diş hekimi diş çürümelerine engel olmak için çürüyen yerleri ve kök kanallarını kanal tedavisi ile temizleyecektir.Buda diğer dişerin zarar görmesini önlemek adına önemli bir adımdır.İltihap diş çürümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. iltihabın oluşması için dişinizde çürüme olması gerekir.Büyük olasılıklı iltihap varsa anlayın ki dişinizde çürüme başlamıştır.
• Diş çürüklerinin tedavisine önce diş köklerinden başlanmalı
Diş köklerinin çürümesi,diş çürükleri ve boşluklar dişin inflamasyon ile ilişkilidir.Eğer iltihap oluştuğunda diş doktoruna giderseniz diş kökünün tedavisi için size iltihap kurutucu bir antibiyotik önerir.İltihap kuruduktan sonra tedavi aşamasına geçilir.

• Dişlerdeki çürüklerin önlenebilmesi için neler yapılmalı?
İlk olarak diş çürüklerinden korunmak için en az günde iki defa dişlerinizi fırçalayınız.Bunu her gün düzenli olarak tekrar edin.Bu fırçalama düzenli yapıldığında dişlerinizde diş plağı oluşması mümkün değildir.Tabi dişlerimizi diş ipi ile de temizleyebiliriz.Diş sağlığımızı kontrol etmek için düzenli olacak yılda iki defa diş doktoruna gitmeliyiz.Diş çürüklerini önlemede tatlı ve ekşi yiyeceklerinde önemi vardır.Ne kadar hangisinden yiyeceğimize doktor tavsiyesi ile uymamız gerekir.Eğer dişimizde herhangi bir ağrı meydana gelmiş ise diş doktorunuza müracaat edip etmeniz gerekir.Bu ağrının sebebi diş çürümesi veya dolgunun düşmesi olabilir.
Endodonti Kanal Tedavisi

Kök kanallarının tedavisi dişlerin gelecekteki sağlığı için önemli bir hal almaktadır. Endodonti Kanal Tedavisi diş çürümesi sonucu oluşmuş iltihap veya hasar için önemli bir tedavi yöntemidir.
Endodontik işlem sırasında ne olur?

Tedavi için öncelikle ölü dokular temizlenir.Endodontik tedavinin uzun vadeli başarılı olabilmesi için aşağıdaki koşullarda sağlanmalıdır:
• Mümkünse kanal istenmeyen maddelerden temizlenir.
• Ozon ya da lazer ile ,bölge kimyasalla temizlenir.
• Öncelikle diş hava geçirmez bir madde ile kapatılır.
• Diş protez ile tedavi edilir (yapay taç, kompozit model)
• Diş kök kanalların Analizi yapılır.
• Diş hekimi öncelikle dişteki sıkıntının ne olduğunu çözer ve ona göre bir tedavi uygular.Bunu yapmak için diş röntgeni çekilir ve röntgen sonucuna göre de karar verir.Ayrıca bu röntgenle kök kanal uzunluğuna bakar.
• En modern Reciproc NiTi teknolojisini kullanarak kapsamlı bir temizlik yapar.
Kök kanallarının temizliği hem doktor hem de hasta için zorlu bir süreçtir. Reciproc NiTi cihazına sayesinde tedavi hem güvenli hem hızlı ve hem de pratik yapılabilir.
Dezenfeksiyon ve doldurma
Diş kanalları tedavisinde ozon ya da lazer kullanarak dezenfeksiyon içeren modern teknolojiler kullanılarak tedavi süreci başlayabilir.Kanalları temizlendikten sonra, dişin alt taraflarına giren bakterileri önlemek için hava geçirmez bir madde ile kapatılır.

Dişteki İltihap Nasıl Geçer