Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısının nedenleri ne olabilir:

Diş çürüğü
abscessed diş
diş kırılması
Hasarlı dolgu
Böyle sakız ya da tekrarlayan hareketler, diş gıcırdatma
Enfekte diş etleri

Diş Ağrısının Belirtileri:

Dişte ağrı keskin zonklama veya sabit bir şekilde devam edebilir. Bazı insanlarda dişe sadece basınç yapıldığında olur. Dişteki ağrının belirtilerine bir göz atarsak,
Dişin etrafında şişlik
Ateş ya da baş ağrısı
Enfekte dişten yemek yeme.

Diş ağrısı için doktora ne zaman gitmeliyim?

Aslında  diş ağrısı başladığında en kısa süre içerisinde  diş hekimine gitmeniz gerekir.Peki diş ağrısı ne kadar sürerse doktora gidilmeli diye düşünüyorsanız:

Dişiniz  1 – 2 gün veya daha fazla süren bir diş ağrısı var ise diş ağrınız demek ki çok şiddetlidir vakit kaybetmemek gerekir.

Ateşiniz var ve dişiniz ağrısı kulaklarınıza vuruyorsa kesinlikle doktora gidin.

Diş enfeksiyonlarının  belirlenmesi ve tedavi yüz ve kafatası ve hatta kan dolaşımına diğer kısımlarına yayılmasını önlemek için önemlidir.

Diş ağrısı tedavisi için, diş hekimi öncelikle dişinizle ilgili tedavi süreci başlatmak için geçmişe yönelik dişinizdeki yapılan işlemleri bilmeli ve ona göre fiziki tedavi uygulamalıdır.Doktorunuz size ağrı ne zaman başladı,neresi ağrıyor,ne kadar şiidetli ağrıyor diye sorular soracaktır.Diş hekiminiz sizin ağız , diş, dişeti, çene, dil , boğaz, sinüsler, kulaklar, burun ve boyun kısımlarınızı inceleyecektir. Diş hekimi sizin diş ağrılarınız için film çekebilir.Bazı testler yapabilir.
Diş ağrısı için hangi tür tedaviler uygulanabilir?

Bir diş ağrısı için tedavi nedene bağlıdır. Bir oyuk diş ağrısına neden oluyorsa, diş hekiminiz dişin boşluğunu dolduracak ve hava almasını ortadan kaldıracaktır.Kanal tedavisi diş ağrısına  neden olan dişteki siniride enfeksiyon tespit edildiği zaman gereklidir.Bakteriler dişin içerisinde enfeksiyonlara sebep olmuş olabilir.Ateşiniz var  ve çeneniz şişmişse doktorunuz reçetize antibiyotik yazarak tedavi uygulayabilir. Zaman zaman, soğuk lazerle Fototerapi, genellikle başka bir tedavi ile bağlantılı olarak, diş ağrısı ile ilişkili olarak ağrıyı azaltmak için inflamasyon tedavisi uygulanabilir.
Diş ağrısı nasıl Önlenebilir mi?

Diş çürümeleri diş ağrısının en büyük sebebidir.Eğer ağzını temiz ve hijyenik tutarsanız diş çürümelerini önleyebilirsiniz.En iyi ağız hijyeni uygulamalarını florür içeren diş macunlarını kullanarak fırçalamak kaydıyla sağlayabilirsiniz.Diş macunu ile profesyonel temizlik için yılda iki kez diş hekiminize görünerek tavsiyelerini dinlemelisiniz aynı zamanda  günde bir defa diş ipi, bir antiseptik gargara ile günde bir veya iki kez durulama yapılmalıdır. Bu uygulamalara ek olarak, şekeri düşük yiyecekler tüketilmelidir.