Deterjanın Sabuna Karşı Üstünlükleri

Deterjanın Sabuna Karşı Üstünlükleri,Deterjanın Sabuna Karşı Üstünlükleri Hakkında Bilgi,Deterjanın Sabuna Karşı Üstünlükleri Nedir

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Deterjanın Sabuna Karşı Üstünlükleri Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

DETERJANIN SABUNA KARŞI ÜSTÜNLÜKLERİ

Deterjanlar, sabun kullanımında ortaya çıkan iki olumsuzluğa çözüm getirmiştir. Birincisi; sabunlar, zayıf asit tuzları oldukları için suda oldukça bazik çözelti verirler. Bu durum suda çözünmüş sabun moleküllerinin bir kısmının hidrolizinden ileri gelir.

Hidroliz sonucu oluşan baz, birçok kumaşa zarar verebilir.

İkincisi; Sabunlar, temizlik esnasında sert sularda bulunan kalsiyum (Ca2+), magnezyum (Mg2+) ve demir (Fe2+) iyonlarıyla çözünmeyen (çökelek) tuzlar oluşturmaları ve temizlik sağlamak için fazla miktarda kullanılması gerektiğidir. (Resim 02.07.b)

Deterjanlar sabunun bu olumsuz etkisini taşımamaktadır. Çünkü deterjanların en büyük özelliği sert sularda bile köpürebilmesidir. Sudaki Ca2+ ve Mg2+ iyonlarıyla çökelek oluşturmazlar. Soğuk sert sularda bile etkili temizlik sağlarlar. (Resim 02.07. c)

 

Banyo küvetlerinde kirli beyaz kalıntılar ile giysilerin ve saçların görünümünü donuklaştıran tabakalar bu çözünmeyen tuzlardan ileri gelir. Sabundaki bu sorunlar çeşitli yollarla çözülmüş veya azaltılmıştır. Örneğin; sabunlara fosfat eklenerek Ca2+, Mg2+ gibi iyonlar fosfatla suda çözünmeyen fosfat tuzları oluşturur. Böylece bu iyonların sabunlar çözünmeyen tuzları  meydana getirmesi önlenir. Fakat geçmişte fosfatların aşırı kullanımı çevre sorunları oluşturmuştur. Fosfatlar sabun ve deterjanlarda hala kullanılmaktadır, ancak kullanımları yasalarla, zararlı olmayacak düzeyde sınırlandırılmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir