Cunda Adası Hakkında Bilgi

cunda adasıCunda Adası Nerede?, Cunda Adası, Cunda Adasında Gezilecek Yerler, Cunda Adası Resimleri, Cunda Adasına Nasıl Gidilir?, Cunda Adasında Ne Yenir?, Cunda Adasının Tarihi, Cunda Adasının Neyi Meşhur

CUNDA ADASI

Ayvalık’ın yakın çevresinde yirmi iki ada vardır. Bu adalar­dan yalnızca Cunda Adası’nda hayat sürmektedir. Cunda Ada­sı, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük adasıdır. (Gök­çeada, Bozcaada, Uzunada) Uzun yıllar boyunca adada ya­şamış olan Rumlar, Cunda’ya “Moshonisi” (Moshonis, Koku­lu Ada) demiş. Cunda’mn Piri Reis’in “Kitab-ı Bahriye” adlı eserindeki Yund Adaları oldu­ğuna ve bu ismin zamanla Cunda’ya dönüştüğüne de ina­nılır. Sonrasında Kurtuluş Savaşı nın başlangıcında padi­şahın emirlerine karşı gelerek Yunanlara teslim olmayan ve ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya’nın anısına adanın ismi Alibey Adası olarak değiş­tirilmiştir.

Ayvalık’tan Cunda Adası’na gelirken önce Rumlar tarafından doldurulmuş bir yolu izlersiniz. Lale Adası’ndan (Soğan Adası) sonra Dolap Boğaz mevkiinde Türkiye’nin 1966 yılında inşa edilmiş, gerçek anlamdaki ilk Boğaz Köprüsü’nden geçersiniz. 6 ayak üzerinde duran köprü 54 m. uzunluğundadır. Yol bura­dan sonra ikiye ayrılır.

cunda adası2Sağ tarafa giden yolu izler­seniz adanın arka tarafından kalanPatriçaKoyuna (Pateriçe) 

kadar gidebilirsiniz. Patriça’ya giden yolun sağ tarafında Gü­vercin Adası nı ve bu adanın üzerinde tek başına duran ve 1700’lerde yapıldığı düşünülen Agios Yorgis Manastırı nı (Aya Yorgi) görürsünüz. Korsanlar yaşlandıklarında günahlarından kurtulabilmek için buraya gele­rek dua edermiş. Cunda Adası’nda sekiz manastır var­dı.

Patriça (Çataltepe), gerçek anlamda bir huzur koyudur. Bu bölgedeki Ayışığı Manastırı (Agios Dimitrios Salina, Aya Dimitri Te Salina) son senelerde büyük bir holding tarafından onarılarak ilk görünümüne ka­vuşturuldu. Ağaçların arasından devam eden yol sizi iki eski Rum köyüne kadar götürür. Aşağı ve Yukarı Damlar köyleri Cunda’nın en önemli zeytincilik bölgeleri­dir. Cunda Adası’nın girişinde sol tarafta kalan ve üç denize hâkim tepede Agios Yannis Ki­lisesi bulunur. Burası Âşıklar Tepesi olarak bilinir. Kiliseye ait yel değirmeni onarılarak kütüp­haneye çevrilmiştir.

Artık suyu akmayan Aşağı Çeşme’nin sırasında 1873 yılın  da inşa edilmiş olan Taksiyarhis Kilisesi, çatlamış duvarlarıyla zamana direnmeye çalışıyor. Kubbeli bazilika tipinde inşa edilmiş olan Taksiyarhis Kilise­si adanın metropol kilisesidir. 2. Dünya Savaşı sırasında halkı uyarmak için İlk Kurşun Tepesi’ne taşınmış olan kilisenin çam Bergama Müzesi nde ser­gilenmektedir. Kilise ziyarete kapalıdır.

Cunda Adası’nın bir diğer önemli manastırı Leka Panagia (Koruyan Meryem Manastırı) malikâne olarak kullanılmakta­dır. Bir zamanlar Cunda nın en görkemli yapıları arasında olan Panagia Kilisesi’nin ise sadece duvarlarının bir kısmı ayakta kalmıştır.

Cunda Adası’nın simge ya­pılarından bir diğeri de tek kat­lı bir yapı olan Taş Kahve’dir. Neo-Klasik tarzdaki kahvenin yüksek ve geniş pencereleri var­dır. Pencerelerin ortalarında da ince sütunlar görülür.

Cunda Adası’nın otantik evlerinin kapı tokmakları çok güzeldir. Onarılarak butik otele dönüştürülmüş eski evler, sahil­deki restoranlar, mandıralar, sabun ve zeytinyağı satan dükkânlarla adada çok hoş za­man geçirilir.

Cunda Adası’na Ayvalık Cumhuriyet Meydam’ndan kal­kan teknelerle de gidilebiliyor.

Ayvalık ve Cunda’nın eski evleri sarımsak taşından yapılmıştır. Son zamanlarda sarımsak taşı koruma altına alınmış olsa da çeşme ve şömine imalatında hâlâ çok kullanılıyor.

Ağız Tadı

Cunda Adası’nda az da olsa bulunabilen kanela şurubu, tarçın, karanjil ve acı biberle yapılır. Şamata, acı bademden yapılan bir başka şuruptur. Bu şuruplar yazın soğuk, kışın sıcak olarak içilir. Süt tatlıların üzerine de lezzet katması için dökülürler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir