Çocuklarda Görülen En Önemli Hastalıklar ve Nedenleri

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar ve Nedenleri, Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar, Çocuklarda Sık Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir, Çocuklarda Görülen Bazı Hastalıklar

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Çocuklarda Görülen Hastalıklar Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

Çocuklarda Görülen En Önemli Hastalıklar ve Nedenleri

Büyüme ve gelişme döneminde olan çocuklar, bebeklikten itibaren bazı sağlık sorunları yaşayabilir. Bu sorunların nedeni çoğunlukla mikroorganizmalardır. Çocuklarda doğumdan itibaren aşıların düzenli yapılması sağlanmalıdır. Çocuğun beslenmesineve bakımına önem verilmeli, düzenli aralıklarla sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

Yüksek Ateş
Çocuklarda vücut sıcaklığının 37,5 C’un üzerine çıkması bir sağlık sorununun olduğunu gösterir. Yüksek ateşin nedeni herhangi bir enfeksiyon, vücudun susuz kalması ya da güneş çarpması olabilir. Ateşi yükselen çocuklar bir hekime muayene ettirilmelidir. Ateşin nedeni menenjit gibi ciddi bir hastalık olabilir. Bu tür hastalıklarda yüksek ateşi olan çocuk havale geçirebilir ve merkezi sinir sistemi hasarları oluşabilir.
Vücut sıcaklığı bebeklerde makattan daha büyük çocuklarda dil altı ya da koltuk altından hasta termometresi ile ölçülebilir. Yüksek ateş tespit edildiğinde hastanın kalın giyisileri çıkarılmalı, kol ve bacakları su ile yıkanmalı, koltuk altı ve kasıklara su ile ıslatılmış bezler konularak ateş düşürülmeye çalışılmalıdır.

 

çocuklarda görülen en önemli sağlık sorunları
Çocuklarda Görülen En Önemli Hastalıklar ve Nedenleri

İshal
Sık ve sulu dışkılamanın olması ishalin belirtisidir. Çocuklarda çeşitli nedenlerden dolaayı ishal görülebilir. Sık dışkılama vücuttan çok fazla su ve mineral kaybına yol açar. Kısa sürede tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilir.

Zatürre
Zatürre akciğerlerin iltihabı şeklinde görülen ateşli bir hastalıktır. Nedeni çoğunlukla bakterilerdir. Solunum güçlüğü, öksürük, burun kanatlarının solunuma katılması, düşmeyen yüksek ateş gibi belirtiler görülür. Tedavinin gecikmesi yüksek ateşin yarattığı etkiler, solunum yetersizliği ölüme yol açabilir.

Pamukçuk
Özellikle süt çocuklarında görülen bir mantar hastalığıdır. Ağız içinde ufak, beyaz noktacıklar şeklinde görülür. Emme güçlüğü ve ağrıya yol açar. Evde hazırlanacak karbonatlı suyla temizlenmeye çalışılır. Parmağa sarılan bir tülbent, karbonatlı suya batırılır ve bebeğin ağız içi silinir. Sık tekrarlıyor ve geçmiyorsa bir hekime başvurulmalıdır.

Doğmalık hastalıklar
Bebekler bazı hastalıkları doğuştan taşıyor olabilirler. Dudak, el ve ayaklarda şekil bozuklukları, yarık damak, doğuştan gelen kalça çıkığı, ağlarken morarma gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Bu tür hastalıkların nedenleri kalıtsal ya da gebelik döneminde bazı faktörlerin olumsuz etkileri olabilir. Doğmalık hastalıkların tanısının konması ayrıntılı tetkiklerin ve tedavisinin yapılabilmesi için sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Akraba evlilikleri
Yakın akrabalar taşıdıkları kalıtsal özellikleri bakımından büyük oranda benzerlik gösterirler. Ailesel olan bir hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Bu nedenle akraba olan kişilerin evliliklerinde akraba olmayan kişilere göre kalıtsal bir hastalığın çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir. Sağlıklı çocuklara sahip olabilmek için akraba evlilikleri yapmamak gerekir.

Kan uyuşmazlığı
Annenin kan grubunun Rh negatif, babanın Rh pozitif olduğu durumda; bebeğin kan grubu Rh pozitif olursa Rh kan uyuşmazlığı ortaya çıkar. Böyle bir gebelikte annede Rh pozitif kan grubuna karşı antikor üretilir. Bu antikorlar bebeğin alyuvar kan hücrelerinin çökelmesine ve önlem alınmadığında ölümüne yol açar.
Rh kan uyuşmazlığında genellikle ilk çocuklar sağlıklı doğar. Fakat annede oluşan antikorları etkisiz hale getirmek için özel bir tedavi uygulanmalıdır. Bu şekilde ikinci bir gebelikte bebeğin zarar görmesi önlenmiş olur.
Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler kan gruplarını bilmeli, Rh kan uyuşmazlığına karşı hazırlıklı olmalıdır.

Sarılık
Bebeklerin çoğu doğumdan sonraki iki ya da üç gün içinde sarılık olur.bu, yeni doğan sarılığı ya da fizyolojik sarılık olarak adlandırılır. Normal bir durumdur. Çünkü bebeğin anne karnındayken görev yapan alyuvarları doğumdan sonra parçalanır. Yerini yeni üretilen alyuvarlar alır. Bu parçalanma sırasında açığa çıkan bilirubin maddesini henüz tam olgunlaşmamış olan karaciğer etkisiz hale getiremez. Bilirubin göz aklarının ve cildin sararmasına yol açar.

Fizyolojik sarılık genellikle 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Bazı bebeklerde bilirubin fazla olabilir. Bu durumda fototerapi (ışık tedavisi) uygulanır.

Doğumdan sonraki ilk haftada meydana gelen sarılık, fizyolojik sarılık olmayabilir. Bir enfeksiyona, kanamaya, karaciğer yetersizliğine, Rh uyuşmazlığına ya da enzim eksikliğine bağlı olabilir. Sarılık 15 gün içerisinde iyileşmezse hekime başvurarak nedeni anlaşılmalı ve kısa sürede hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir