Çiy Nedir?

Çiy Nedir?
Havadaki nemin, soğuk nesnelerle temas etmesi sırasında yoğunlaşarak nesne üzerinde su damlacıkları oluşturmasına çiğ denir.

Çiy Nasıl Oluşur?
Çiğ genellikle ilk bahar ve yaz aylarında, havadaki nem oranın yüksek olduğu zamanlarda oluşur. Gündüz ve gece arasında ısı farkının çok olduğu zamanlarda çiğ oluşumu görülür. Gündüz sıcaklığıyla ısınan nesneler ve havadaki nem, güneşin batmasıyla soğurlar. Soğuyan havadaki nem yani su buharı yoğunlaşmaya başlar ve yere doğru alçalışa geçer. Soğumuş çimen, ağaç, taş, beton, ve asfalt gibi nesnelere temas eden su baharı daha da yoğunlaşarak nesneler üzerinde su damlacıklarını yani çiyi oluştururlar. Ormanlık alanlarda gece ve gündüz arasındaki ısı farkı daha çok olduğundan çiy oluşumu daha sık görülür.

Çiyin Faydaları:
Çiy damlaları sıcak ve yağmursuz mevsimlerde bitkilerin su ihtiyacını karşılayarak hayatta kalmalarını sağlar. Ayrıca bu su damlaları, kirpi, solucan, karınca gibi çeşitli canlıların su ihtiyacını da karşılayarak hayatta kalmalarını sağlar.

Test İle Yapay Çiy Oluşumu:
Örnek 1
Soğuk havalarda cam bir yüzeye ağızdan üflenen hava ile çiy oluşumu yapılabilir. Ağızdan çıkan sıcak ve nemli hava, cam üzerindeki soğukluğun etkisiyle hızla yoğunlaşır ve çok küçük su damlacıkları yani çiy oluşur.

Örnek 2
Buzdolabına konulan bir cisim, dolaptan çıktıktan sonra üzerindeki soğuğa temas eden havadaki nem yoğunlaşarak su damlaları oluşturur.

Örnek 3
Çaydanlıktaki su kaynamaya başladığında çıkan su buharına, bir cisim tutulursa su buharı yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür.

ciy-kragi