Cezmi Romanının Özeti

Cezmi Romanının Özeti

kitabın adı : Cezmi
kitabın yazarı : Namık kemal
yayın evi ve adresi : Inkılap yayın evi sirkeci istanbul
basım yılı : 1999

1.kitabın konusu : Sokullu devrinde başlayan türk-iran savaşlarıyla da ilgili bir aşk ve tarih romanıdır.
2.kitabın özeti : cezmi yiğit bir sipahi olduğu kadar, bilgin bir şairdir de. Yakışıklıdır. Ciritte, atlı sporda ustadır. Namık kemal cezmi’ de kendi gençliğini yaşıyor gibidir. Roman istanbul’ da başlar, azerbeycan’da, iran’ da sürüp gider, tebriz sarayında sona erer. Iran’da şah tahmasm’ın oğlu mehmet hudabende, şahlık tahtında, eşi şehriyar, kız kardeşi perihan, şahın kör oluşundan da faydalanarak, siyasette, devlet işlerinde sözü geçer kişilerdir. Iran’la osmanlı devleti arasında savaş başlar. Cezmi bu savaşa gönüllü olarak katılır.adil giray’la bu savaşta tanışırlar. Iran ordusu perişan edilir, birçok yerler ele geçirilir. Gazi giray, kardeşi adil giray esir düşerler.şehriyar ve perihan adil giray’a aşık olurlar. Sünni mezhebinden olan perihan , seviştiği adil giray’la, osmanlı ordusunun da yardımını sağlayarak iran saltanatını ele geçirmek amacındadır. Bunu şehriyar haber alır, taraflar kanlı bir boğuşmaya tutuşurlar. şehriyar, perihan ve adil giray ölürler.cezmi yaralanır. Derviş kılığına girerek güçlükle vatanına döner.
3. Kitabın ana fikri : aşkın politikaya bulaşmaması gerektiğidir.

4.kitaptaki olayların ve şahısların değerlendirilmesi : romandaki önemli olaylar genellikle iran sarayında adil giray, şehriyar ve perihan arasında geçmektedir. Cezmi adil giray gibi doğuştan asker ve şair yaratılan biridir. şehriyar vücut güzeli olmasına rağmen, ruh ve ahlak güzeli değildir. Perihan ise kötü niyetli olmayan güzel bir insandır.

5.kitap hakkında şahsi görüşler : edebiyatımızda ilk tarhi roman olmasına karşın ilgi çekici ve sürükleyici bir romandır.

6.kitabın yazarı hakkında bilgi :
namık kemalen büyük ve en gür sesli vatan şairimizdir. 1940’ da tekirdağ’da doğdu.edebiyatımızın hemen hemen her türünde eser verdi. Eserlerinde çoğunlukla vatan, millet, hürriyet ve toplumsal konuları işledi.toplum için sanat ilkesine bağlanmıştır. En önemli eserleri arasında vatan yahut silistre zavallı çocuk , akif bey , karabela, intibah, takip yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.