Çay Nasıl Yapılır? Demlenir?

Çay Nasıl Demlenir?, Çay Nasıl Yapılır? bunun gibi sorularınızın cevabı yazımızın devamında. Ülkemizde çok sık tüketilen çay adeta yurdum insanı ile bütünleşiyor. Sayıları yüz binleri aşan çay ocaklarının olması ise aşikar. Türk insanının %70’i çayın bayat mı?, taze mi? olduğunu tadına bakarak, kimileri ise renginden anlayabiliyor. Çay ocağı bir çok kişi tarafından basit bir meslek gibi görülse de aslında bu işin altında büyük ustalık yatıyor. Bir çaycı gerçekten iş yapıp para kazanmak istiyorsa kesinlikle çayı demlemeyi bilmeli! maalesef ülkemizde adam gibi çay demlemeyi bilen çaycılar sınırlı derecede. Sıf  bu yüzden Çay Nasıl Yapılır?, Çay Nasıl Demlenir? sorularına cevap bulabilmek ve bu işi bilmeyenlere de bu konu hakkında bilgi vermek amacıyla bu yazıyı yazmaya ve çay ustalarından aldığımız tüyoları da sizler ile paylaşalım istedik. 

Çay Hakkında Bazı Bilgiler

çayArtvin, Rize, Trabzon ve Giresun’da 75.000 hektardan fazla alan üzerin de tarımı yapı­lan çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvıdır. Rize, çayın ülkemizdeki anavatanı olarak kabul edilir. Rizede her­kesin kendi çay bahçesi vardır ve her yer yaş çay kokar.

♦ Çayın en üstteki 2,5 yapra­ğı diğer yapraklara zarar verme­den elle toplanmalıdır. Böylece hem en kaliteli yapraklar özen­le seçilmiş olur, hem de alttaki gözlerden yeni sürgünlerin gel­mesine fırsat verilmiş olur.

Türkiye çay pazarında dün­ya beşincisi, çay tüketiminde ise Çin ve Hindistan’ın ardından dünya üçüncüsüdür. Ülkemizde 2011 yılında yaklaşık 1.250.000 ton çay hasat edildi. Uzun ömürlü olan (100 yıl yaşayabi­lir) çay bitkisi fazla gübre istemez, 4 yaşından itibaren ürün verir. Ancak ekolojik koşullar nedeniyle dünyada çay hasadı 9-11 ay devam ederken ülke­miz de bu süre 5-6 ayla sınırlı kalıyor. Kuru çay maliyetimiz de diğer üretici ülkelerden daha yüksektir. Dikkat edilmesi ge­reken budama, gübreleme, hasat işlemlerinde daha öğrenmemiz gereken çok şey var.

Çayın Faydaları

♦ Çay, kan dolaşımını kolay­laştırır.

♦ Zindelik verir.

♦ Depres­yonu giderir.

♦ Cildi temizler.

♦ İd­rarı kolaylaştırır.

♦ Metabolizmayı yeniler.

♦ Kan yapar.

♦ Susuzluğu giderir.

♦ Toksinlerin atılmasını ve hazmı kolaylaştırır.

İyi Bir Çay Nasıl Demlenir?

Yumuşak içme suyunu çaydanlığın altına koyarak kaynatın. Çay suyunu kaynağından doldurmak en iyi yöntemdir. Demliğe 8 yemek kaşığı siyah çay koyun. (1 yemek kaşığı yaklaşık 8 gr ve 3 bardak demli çay demektir). Taze kaynamış suyu demliğe boşaltın. (Demlik 500 ml) Demliğe sıcak su boşaltılırken çay yaprakları ıslak olmalı, 1/3 çay 2/3 su ölçülerine dikkat edilmeli, çaydanlıktaki su fazla kaynatılmamalı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir