Çanakkkale zaferinin önemi nedir?

1914 – 1918 yılları arasında dünyanın başına gelen en büyük felaketlerden biri bilindiği gibi Birinci Dünya Savaşı’dır. Bu savaşa müttefiklerimizle birlikte Osmanlı Devleti olarak biz de katıldık. Bu savaş içinde kazandığımız Çanakkale Zaferi, düşmanın gücü karşısında Türk’ün yılmaz direncini göstermesi ve yurdunu korumanın kutsal mücadele destanını oluşturması açısından çok önemlidir.
Düşman grubunu oluşturan İtilâf Devletleri ( İngiltere, Fransa, Rusya ) Boğazları ve
Marmara kıyılarını ele geçirdikten sonra, İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni çökertmek ve savaş dışı bırakarak böylece zor durumda bulunan Rusya’ya yardım etmek düşüncesindeydi.

Daha önce Çanakkale Boğazı önüne gelmiş olan İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan güçlü bir donanma, Türk mevzilerini yoğun bir top ateşine tuttuktan sonra Boğazı geçme girişiminde bulundu. ( 18 Mart 1915 ) Ama Türk topçularının olağanüstü yetenekleri ve Nusret mayın gemisinin Boğaz’ı ustaca mayınlaması düşmanlar için felaket oldu. Topçu ateşi ve mayınlar nedeniyle düşman gemilerinin bir bölümü battı, bir bölümü de savaşamayacak derecede ağır yaralar aldı. Bunun üzerine Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini anlayan düşmanlar , Mart 1915’te Gelibolu Yarımadası’na asker çıkararak , burayı işgâl edip böylece Çanakkale Boğazı’nı denetimleri altına Burada Mustafa Kemal komutasındaki 19. Kolordu , kendisinden kat kat güçlü düşman kuvvetlerine karşı Anafartalar , Arıburnu ve Conkbayırı’nda yaptığı kahramanca direnişle destanlar yarattı. Büyük komutan Mustafa Kemal’in bu savaşları Türk Zaferi olarak tarihe yazdırmadaki büyük payı yadsınamaz. Böylece Gelibolu Yarımadası’nın düşman eline geçmesini önledi. Düşman donanmasının Çanakkale
Boğazı’nı geçip, İstanbul’u alma tehlikesi de ortadan kalkmış oldu.

İngilizler, Çanakkale Boğazı’nı geçme plânlarını uygulayamayacaklarını anlamışlardı.
Bu nedenle Gelibolu Yarımadası’nı boşalttılar. ( 1916 )

Çanakkale’de denizde ve karada kazanılan zafer, Rusya’nın etkisiz kalmasına ve bunun
sonucu olarak da savaştan çekilmesine yol açmıştır.

Çanakkale Zaferi, Mustafa Kemal adıyla birlikte Türklerin yurtseverliğini , kahramanlığını
direnişini destanlaştıran bir abide olarak tarihe geçmiştir. Bu büyük zaferi bizlere kazandıran başta Mustafa Kemal ve öteki komutanlarımız ile Mehmetçiklerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.