Çamaşır Suyu Nedir? Nasıl Kullanılır? Cilde Teması Halinde Ne Yapılır?

Çamaşır Suyu Nedir? Nasıl Kullanılır? Cilde Teması Halinde Ne Yapılır?,Çamaşır Suyu İnsanlara Verdiği Zararlar,Çamaşır Suyu Hakkında Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Bu Yazımızda Sizleri Çamaşır Suyu Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

ÇAMAŞIR SUYU NEDİR? NASIL KULLANILIR? CİLDE TEMASI HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Çamaşır suyunun özelliği nedir? renkli çamaşırları bile beyazlatmaktadır. Acaba renkleri mi ortadan kaldırıyor? Nasıl bir kimyasal yapıya sahiptir?

Çamaşır suyu, oksidasyon tepkimesi (yükseltgenme) yoluyla bir maddeyi beyazlatan veya ağartan, onun rengini çıkartan kimyasal maddelere denir. Bilinen beyazlatıcılar (Çamaşır suları) iki türlüdür.

1)- Klorlu Çamaşır Suları: Sodyum hipoklorit (NaCIO) ve kalsiyum hipoklorittir. (Ca(OCI)2 gibi yükseltgen maddelerin bulunduğu çözeltilerdir.

2)- Oksijenli Çamaşır Suları: Hidrojen peroksit (H2O2) sodyum perborat monohidrat (NaBO2 . H2O2 . H2O), sodyum perborat tetrahidrat (NaBO2 . H2O2 . 3H2O), sodyum perkarbonat (2Na2CO3 . 3H2O2) gibi yükseltgen maddelerinin bulunduğu çözeltilerdir.

Evde, hastanelerde vb. yerlerde kullanılan çamaşır suları, çamaşırları beyazlatmak, kirlerini çıkartmak ve mikroplardan arındırmak (dezenfektan) için kullanılır.

Çamaşır Suları Nasıl Ağartır?

Klorlu çamaşır suyunda hipokloröz asit bulunur. Örneğin NaCIO suda çözündüğünde HOCI (hipokloröz asit) oluşturur.

NaCIO   +  H2O     →    HOCI   + NaOH

Aslında bu çamaşır suyunda beyazlatmayı sağlayan kuvvetli yükseltgen özelliği olan HOCI’tidir.

Aynı şekilde oksijenli çamaşır sularında da beyazlatma işlemini yapan madde çözünmüş halde bulunan kuvvetli yükseltgen özelliği taşıyan hidrojen peroksit (H2O2)’tir.

Çamaşır sularında bulunan HOCI ve H2O2 gibi kuvvetli yükseltgen maddeler, renkli giysilerimizde renk verici olarak bulunan maddelerle tepkime verir ve onların yapısını değiştirerek yeni bağlar oluşturur. Bu yeni bağlar ışığın farklı dalga boyu absorblamasına sebep olur ve bu yüzden beyaz renkte gözükürler.

Çamaşır suyu kullanımındaki tehlikeler ve korunma;

♦ Çamaşır suları kapalı yerlerde uzun süre solunmamalıdır. Klor solunum yollarını tahriş eder. Burun dokusuna zarar verir ve deriyi yakar. Aşırı ve çok fazla solunması ölümcül olabilir.

♦ Çamaşır suyunun çıplak elle kullanılmaması gerekir, mutlaka eldiven kullanılmalıdır. İstenmeden göz ve deriye temas etmesi halinde vakit geçirmeden bol su ile yıkanmalıdır.

♦ İçilmesi halinde zehir etkisi yapar, derhal doktora başvurulmalıdır. Kezzap, tuz ruhu gibi asitli maddelerle karıştırılmamalıdır. Karıştırılması durumunda klor gazının açığa çıkmasına yol açar.

♦ Sadece keten ve pamuklu çamaşırlar için kullanılmalı; yünlü, ipekli, suni ipekli, renklere dayanıksız kumaşlar, selülozik lif, deri, çelik, gümüş ve alüminyum eşyalarda kullanılmamalıdır.

♦ Çamaşır suları dayanıksız kimyasal maddelerdir. Çabuk bozunurlar. Satın alırken üretim tarihine ve saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Metallerden, sıcaklıktan ve ışıktan çok etkilenirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir