Bulaşıcı Hastalıkların Nedenleri Nelerdir

bulaşıcı hastalıkların nedenleri
Bulaşıcı Hastalıkların Nedenleri Nelerdir

Bulaşıcı Hastalıkların Sebepleri Nelerdir?, Bulaşıcı Hastalıkların Nedenleri ve Korunma Yolları, Bulaşıcı Hastalık Nedir? Nasıl Korunur?, Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?, Bulaşıcı Hastalık Çeşitleri

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Bulaşıcı Hastalıklar Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar

Bulaşıcı Hastalıkların Nedenleri Nelerdir

Hastalığın sebepleri
Hastalık bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Neden ne olursa olsun hastalıkla birlikte kişinin sağlığı bozulur. Hastalıklardan korunmak erken tanı ve doğru tedaviyle mümkündür. Hastalıkların bedensel ve çevresel olmak üzere iki nedeni vardır.

Bedensel sebepler
Bedensel sebepler kalıtsal, hormonal ve metabolik kökenli olmak üzere 3 çeşittir.
Kalıtsal Sebepler; anne babadan genlerle geçen hastalıklardır. Örneğin: Mongolizm, Turner sendromu, Klinefelter sendromu, renk körlüğü, hemofili (kanın pıhtılaşmaması),kas erimesi, balık pulluluk vb.

Kalıtsal hastalıklar kromozom ya da gen yapılarının bozulmasıyla ortaya çıkar. Öldürücü etkisi olmasa bile her doğan bireyle bir sonraki nesle aktarılır.

Hormonal Hastalıklar; ise vücuttaki hormonların salgılanışın bozukluğuna bağlı ortaya çıkan hastalıklardır. Örneğin: Hipofiz, tiroit, paratiroit, börek üstü bezi, yumurtalık ve testis gibi bezlerden salgılanan hormon miktarının az yada çok olmasıyla oluşan hastalıklardır. Bunların sonucunda diyabet, obozite, guatr, polikistik over hastalığı vb. rahatsızlıklarla karşılaşmak mümkündür.
Metabolik hastalıklara gut hastalığı örnek olarak verilebilir. Bu tür hastalıklar vücut metabolizmasının bozulması sonucu ortaya çıkar.
Bir canlıda meydana gelen yapım ve yıkım olaylarını içeren kimyasal tepkimelerin tümüne metabolizma denir. Metabolizmadaki olaylar da genlerimizdeki bilgiler doğrultusunda yapılanmaktadır. Dolayısıyla genlerdeki bozukluklar metabolik hastalıklara yol açabilir.

Çevresel sebepler
Hastalıkların oluşumunda çevresel sebepler de önemlidir.
Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz.
• Fiziksel, biyolojik, kimyasal çevre
• Biyolojik, sosyokültürel ekonomik etkenler
• Temel maddelerin alınmayışı

Fiziksel çevre sular, lağım, ışık, radyasyon, giyim eşyaları, iklim şartları, piknik alanları, yaşadığımız alanlar kullandığımız eşyalardan oluşmaktadır. Fiziksel şartlar sağlık açısından olumlu hale getirilebilir. Bu ancak insanın yaşadığı çevre duyarlı olmasıyla mümkündür.

Fiziksel çevrenin içinde yer alan doğal afet sonucu ortaya çıkan olumsuz koşullar da hastalıkların oluşumunda etkilidir. Doğal afetlerden kaynaklanan olumsuz şartlar afetin meydana geldiği bölgede yaşam koşullarını olumsuz etkiler. Doğal afetlerin yaşanıldığı bölgelerde kişiler barınma, su ihtiyacının yeterince karşılanmaması gibi durumlarla karşılaşırlar. Bu durum kişilerin temizlik koşullarının yetersizliğine neden olur. Temizlik koşullarının yetersizliği de bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına ve hızla yayılmasına neden olur. Doğal afetler sonucunda ortaya çıkan hastalıklar kolera, kızamık, hepatit, dizanteri, tipo, zature vb.’dir. bu hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyebilmek için doğal afetlerle birlikte ortaya çıkan barınma ve beslenme ihtiyaçlarına çözüm bulunmalı, çöpler ve atıklar en kısa zamanda toplanarak zararsız hale getirilmelidir. Bireylerin su ihtiyaçları karşılanmalı, ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı da hemen aşı uygulanmasına başlanmalıdır.

Biyolojik çevre beş grupta incelenir. Bunlar mikroorganizmalar, vektörler, bitkiler, hayvanlar ve bunlara bağlı oluşan hayvansal ve bitkisel ürünlerdir.

Mikroorganizma çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük olan, ancak mikroskopla görülebilen virüs, bakteri ve protozoalardan oluşan canlı grubudur.

Hastalık etkeni taşıyan bit, pire vb. eklembacaklıklara vektör denir. Örneğin insanda sıtma hastalığına neden olan, insanlara plasmodium malaria (plazmodyum, malarya) denilen hastalık etkeni insanda dişi sivri sinek tarafından taşınır.

Kimyasal çevreye ise örnek olarak çeşitli katkı maddeleri fabrikalardan çıkan zehirli atıklar, kanser yapıcı bazı maddeler verilebilir.
Kişilerin sosyokültürel yaşantıları ve ekonomik durumları sağlıklarını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Örneğin hamile kadının belirli aralıklarla sürekli doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Bu durum kişilerin ekonomik düzeylerinin iyi olmasını ve aynı zamanda sosyokültürel olarak doktora gitmenin doğruluğunu fark etmiş olmasını gerektirmektedir. Çünkü sağlıklı bir doğum için yani hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından doktor kontrolü gereklidir. Diğer taraftan aile ortamını huzursuzluğu, çalışma koşullarının olumsuzluğu ve vb. durumlar kişinin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Hastalıklarda bir diğer etkende beslenme yoluyla alınması gereken temel maddelerin alınmamasıdır. Flor eksikliğine bağlı diş çürümeleri, D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm hastalığı örnek verilebilir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir