Bor Madeni Tarımda Nasıl Kullanılır

Bor Madeni Tarımda Nasıl Kullanılır,Bor Madeni Tarım,Bor Madeni,Bor Madeni Tarımda Kullanım Alanları,Bor Madeni Tarımda Faydaları

Bor Madeni Tarım
Bor Madeni Tarım

Bor Madeni Tarımda Nasıl Kullanılır

Bor madeninin tarımda kullanımı ile ilgili bilgiler 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır, ancak insanoğlu bilmeden bitkiler için büyük öneme sahip olan bor madenini, tarımın yapılmasından bu yana sürekli kullanmışlardır. Bitkilerin iç beslenme koşullarının oluşturulmasında bor madeninin önemi vardır. Çok küçük miktarlardaki bor bitkilerin çiçeklenmesinin kontrolünde, polen üretiminde, yeşermesinde, tohum ve meyve gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Aynı zamanda bitkilerde yakıt pompası işlevini de yapmaktadır. Buna göre bitki üzerindeki yaşlı yapraklardan yeni yetişenlere ve köklere şeker taşı­masında rol oynamaktadır. Bor bazı bölgelerdeki yoğun yağışlar, coğrafik koşullar ve tarım yöntem­lerindeki farklı uygulamalar nedeniyle azalarak bitkilerin ihtiyacı olan ve yukarıda belirtilen fonksiyon­larını yerine getiremeyecek oranda azalmış olabilir. “Bor”un tarımda kullanılması bitkilerin yetişmesinde önemli rol oynamaktadır. Pamuk, mısır, soya fasulyesi gibi bazı bitkilerde daha yüksek oranda “Bor”a ihtiyaç duyulmaktadır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir